FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Ndal zhburrnimit!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hylltar
MODERATOR
Hylltar


Male Numri i postimeve : 205
Join date : 23/04/2013
Age : 44
Location : Në Fushat e Elysesë

Ndal zhburrnimit! Empty
MesazhTitulli: Ndal zhburrnimit!   Ndal zhburrnimit! EmptyMon 21 Feb 2022, 20:00


Nga të gjitha fuqitë e errëta, ma e keqja nga të gjithë âsht Kulshedra e cila në Ars Goetia njihet si Marchosias (demoni i 35-të), kurse në lashtësi e hasim si Dacian Draco, të ngulur në hu.

Esenca e Kulshedrës âsht shterrpësia dhe mbytja e mashkullores.

Në këtë rast do të ndaleshim në këtë të dytën:
- Në një çift prej dy femnash që shkojnë mes vete, aty mashkullorja âsht e mbytun, sepse aty nuk ka mashkull.
- Në një çift mashkujsh që shkojnë mes vete, aty mashkullorja âsht mbytun, sepse as aty nuk ka mashkull
- Një mashkull që ndërron gjininë, ka mbytun mashkulloren

Mbytja e mashkullores shkon përshtat me shterrpësinë të cilën e dëshiron Kulshedra. Sepse asnjë femër sado pjellore qoftë nuk ka pjellori pa mashkullin.

Për njerëzit që zbatojnë urdhnat e Kulshedrës Markosias, për të përhapur shterrpësinë nëpër tokë, Zisi dhe hyjnitë tjera kanë caktuar dënimin me vdekje. Të këtilloji janë ata që martohen brenda gjinisë si dhe çdokush që i mbron ata.

Anmiqve u levërdis përhapja e këtyne sëmundjeve djallëzore, pasi përveç damit të madh me ramjen e numrit të popullësisë, shkakton edhe një dukuni tjetër: dobësinë. Kur mbytet mashkullorja s’ka kush kap armët, s’ka kush mbron vendin, dhe anmiku vjen e gjan shesh e ban përrshesh.
Nga qëllimi fisnik për t’a mposhtë të keqen Medauri mposhti Kulshedrën në dyluftim dhe e nguli në hu, dhe kjo kulshedër e hunjëzueme u përdor si flamur nga Besëlashtët.

Nga sa u tha ma lart theksojmë se jo vetëm që s’duhet t’u jepen të drejta këtyne njerëzve të mbrapshtë por një dukuni e këtillë duhet të ndalohet rreptësisht nga ana e shtetit.

Ndal zhburrnimit! Letra-81
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ndal zhburrnimit!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Urtësi :: Etikë-
Kërce tek: