FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Shkrimi "Lusona"

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hylltar
MODERATOR
Hylltar


Male Numri i postimeve : 205
Join date : 23/04/2013
Age : 44
Location : Në Fushat e Elysesë

Shkrimi "Lusona" Empty
MesazhTitulli: Shkrimi "Lusona"   Shkrimi "Lusona" EmptyMon 14 Feb 2022, 14:33

Nga të gjitha shkrimet nëpër Afrikën sabsaharane, shkrimi Lusona është i vetmi që më ka bërë përshtypje. Ndonëse ky i përket një niveli piktografik mjaft primitiv, por nga ana tjetër është mjaft praktik për nevojat e atyre njerëzve.

Ky shkrim nuk përbëhet nga gerrma, as sillabe, madje as nga hieroglife që shënojnë fjalë, por shërben si mjet përkujtimi (mnemonic device) për llojet e kafshëve e bimëve që gjuhen apo mblidhen, për legjendat, lojrat e fëmijëve, proverbat, gjëegjëzat etj. Pra shërbente që fëmijët t'i mësonin më lehtë dhe t'i mbanin mend gjërat më praktike që u nevojiteshin.

Një vizatim paraqet një legjendë, respektivisht bimë, kafshë etj. Vizatimi më poshtë tregon për krijimin e botës:

Shkrimi "Lusona" Kalunga-lusona

https://en.wikipedia.org/wiki/Lusona
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shkrimi "Lusona"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Argëtim :: Shllime-
Kërce tek: