FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 MISTERI I MAJES SE HEKURAVE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

MISTERI I MAJES SE HEKURAVE  Empty
MesazhTitulli: MISTERI I MAJES SE HEKURAVE    MISTERI I MAJES SE HEKURAVE  EmptyMon 21 Jun 2021, 17:13

MISTERI I MAJES SE HEKURAVE !!!

Gjergj Nikaj

Në vitin 1983 Një grup studiuesish Shqiptarë vendosën të ngjiteshin në zbulim të një prej mistereve që e rrethon tokën shqiptare. Atë të malit te hekurave apo si e njohin ndryshe si "Maja e Hekurave".
Një mal që fsheh mbi vetë një nga enigmat më mëdha të historisë së njerëzimit.
Sipas dëshmive të lëna nga këta studiues thuhet që ata u befasuan nga madhështia dhe mënyra e përpunimit të këtyre çengelave të ngulur ne shkëmbinj në majë te maleve.
(Dhe pjesa më befasuese ishte pjesa kur ata ngritën pyetjen ....SI I KANE FUTUR MES SHKEMBIT ME TE TILLE PERFEKSION PA E DEMTUAR SHKEMBIN???).
Ai gjithashtu thotë se ky hekur u dërgua në tre laboratorë të ndryshëm ... në tre shtete të ndryshme njëra në Çeki ... njëra në Itali ... dhe tjetra ne Francë. Rezultatet i tronditën studiuesit .... sepse mostra e datuar tregonte në të tre laboratorët... 40 000 vjet më parë ...
Dhe që të tre laboratorët kanë treguar se hekuri ishte një përzierje e metaleve që edhe ne sot nuk mund ta krijojmë .... dhe se pastërtia e hekurit ishte 96% .... diçka e padëgjuar më parë. Nderkohë ne sot e kemi 56%.
Dhe së fundi janë legjendat e zonës ... që na rrëfejnë atje....se në këto unaza hekuri që peshonin vetëm njëri 75 kg ... lidheshin apo ankoroheshin "anijet e qiellit" !!!...
Pjesa më intriguese e historisë është që grupi që mori pjesë në këtë ekspeditë vdiq në rrethana misterioze pas vitit 2000 ....

MISTERI I MAJES SE HEKURAVE  202887960-4019191411504956-6420346059089836577-n
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
MISTERI I MAJES SE HEKURAVE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Çështje shqiptare :: Atdheu Pellazgjik-
Kërce tek: