FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Harkorja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Harkorja Empty
MesazhTitulli: Harkorja   Harkorja EmptyMon 05 Apr 2021, 12:39

Një ndër arritjet më të mëdha të pellazgëve ishte harkorja. Ajo ishte një shpikje gjeniale që u shërbeu më pas për të zhvilluar arkitekturën iliro-arbërore në nivele shumë më të larta. Me harkore ndërtoheshin dyert, dritaret, portat e kështjellave, tunelet, urat, furrat, faltoret etj.

Harkoret janë disa llojesh. Harkorja e egër bëhej më thjeshtë duke afruar gurët ose tullat çdoherë e më tepër në secili rresht gjersa takoheshin në një pikë. Por shpikja e mjeshtërve pellazgë koinsiston në harkoren e butë, e cila ndërtohet në mënyrë të posaçme me ndihmën e një platforme të drunjtë.

Harkorja Arc-truefalserp

Mënyra e punimit të harkores:
Harkorja How-to-build-a-stone-arch-bridge

Ura e gurit në Vushtrri e ndërtuar në kohë të lashta nga ilirët, është bërë me harkore:
Harkorja Ura-e-gurit-Vushtrri-Kosova

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Harkorja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Arkitektura-
Kërce tek: