FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Surla

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 668
Join date : 17/03/2013

Surla Empty
MesazhTitulli: Surla   Surla EmptyThu 14 Jan 2021, 19:37

Surle:

Vegël popullore aerofone.
Enci. Sipas Sokolit & Misos: surleja përbëhet nga një tytë druri në trajtë cilindrokonikale që zbret duke u zgjeruar si hinkë tek gryka. Surleja ka në krye të tytës një pjesë të posaçme po prej druri që quhet kllapëz. Në popull përdoren tre lloje surlesh të cilat dallojnë nga njera tjetra për shkak të diametrit të grykës. Në trup të saj hapen zakonisht shtatë vrimat dhe në të kundërt për gishtin e madh është vrima shfryrëse.

Surla Surla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 668
Join date : 17/03/2013

Surla Empty
MesazhTitulli: Re: Surla   Surla EmptyWed 03 Feb 2021, 17:14

Në dy përmendore ilire shihet zoti Vidas duke mbajtur në dorë një surlë:

Surla Surla-ilire
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Surla
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Muzikë besëlashtë-
Kërce tek: