FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Ninullat

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 668
Join date : 17/03/2013

Ninullat Empty
MesazhTitulli: Ninullat   Ninullat EmptyThu 14 Jan 2021, 19:07

Nina-nana:

“Nina-nanat” janė kėngėt popullore qė u kėndohen fėmijėve nė djep. Enci. Kėto kėngė kėndohen kryesisht nga nėnat ose gjyshet. Ndėrtohen zakonisht nė ritme dy dhe tre pjestuese pėr shkak tė melodikės sė thjeshtė qė mbartin kjo e kushtėzuar nga lėvizja ritimike e djepit. Nė jug ndėrtohen mbi shkallėt pentatonike ndėrsa nė veri tė Shqipėrisė mbi modet diatonike. Nė pikėpamje tė formės ndėrtohen mbi njė fjali qė pėrsėritet mė pas me variacione.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Ninullat
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Muzikë besëlashtë-
Kërce tek: