FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Jonja (melodia)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 668
Join date : 17/03/2013

Jonja (melodia) Empty
MesazhTitulli: Jonja (melodia)   Jonja (melodia) EmptyThu 14 Jan 2021, 18:47

Jone:

melodi.
Enci. Me fjalėn jone, nė muzikėn popullore qytetare shkodrane, populli rėndom pėrcakton melodinė e kėngės apo valles. Ja si e gjejmė tė pėrdorur nė vargjet e kėngės popullore:

Porsi sot ti asnjėherė
Jonet tueja i ke ndrrue

Si fjalė e gjejmė tė ndėrfutur edhe nė letėrsinė e kultivuar, si nė poezinė “Mbas tryezės” tė Migjenit:

Jonet muzikore derdhen, rrkaj derdhen,
lėmojnė tryezėn, gotat, veshjet tona.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Jonja (melodia)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Muzikë besëlashtë-
Kërce tek: