FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Cingona (gajde)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Cingona (gajde) Empty
MesazhTitulli: Cingona (gajde)   Cingona (gajde) EmptyThu 14 Jan 2021, 18:37

Gajde:

f. Vegėl muzikore aerofone.
Etim: Weigand 22 e nxjerr prej turq-gayda; Ēabej: nė shqipen gajda mund tė ketė hyrė edhe nėpėrmes serbokroatishtes apo bullgarishtes. Po sipas tij pėr pėrhapjen e fjalės nga iberishtja nė arabishten e prej kėndej nė turqishten e nė gjuhėt sllave.
Enci. Gajdja pėrbėhet nga shakulli prej lėkure bagėtie tė vogėl, buēalla e isos dhe pipa e notave. Gajdja tek shqiptarėt ėshtė e lidhur ngushtė me kultin e blegtorisė. Pėr kėtė arsye, repertori i gajdes pėrkon ngushtė me kėtė sferė tė jetės shqiptare. Qė nė kohėt e vjetra sipas Thalloczy: ilirėt kėndonin kėngė lufte tė shoqėruara me fyej e gajde. Sot, gjeografikisht gajdja gjendet e pėrhapur nė Shqipėrinė e Jugut kryesisht nė Toskėri, nė rrethet e Beratit, Kuēovės, Pogradecit, Gramshit, Devollit, Korēės, Librazhdit etj. Pėrdoret si vegėl solistike nė pjesė tė ndryshme, kryesisht kaba, por edhe si vegėl shoqėruese nė ansamble me vegla popullore kryesisht nė funksion tė melodisė dhe veēanėrisht tė iso-pedalit. Si vegėl popullore mjaft e pėrdorur dhe e pėrhapur, e gjejmė tė ndėrfutur edhe si “tė panjohur” nė gjė a gjėzat:

-Qafė kam
kokė s’kam
katėr shalėsh dhe pa kėmbė
me frymė dhe i vdekur jam
as me kocka as me dhėmbė.
(Gajdja) Korēė

Shkrimtari Dritėro Agolli ka shkruar prozėn me titull “Tregim pėr njė gajde”.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Cingona (gajde)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Muzikë besëlashtë-
Kërce tek: