FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Bitonia

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 668
Join date : 17/03/2013

Bitonia Empty
MesazhTitulli: Bitonia   Bitonia EmptyThu 14 Jan 2021, 18:15

Bitonia:

Shkallė muzikore pentatonike qė gjendet nė folklorin muzikor tė Shqipėrisė sė Jugut.

Enci: Dy tinguj nga seria tė mbivendosur nė njė kuintė do tė jepnin bitoninė. Intervali karakteristik pėr bitoninė ėshtė kuinta.

Llojet e bitonisė:

I c-g 1 5

II g-c 5 1

Zakonisht nė bitoni do tė gjejmė tė ndėrtuara kėngėt iso-polifonike

tė ritualeve dhe vallet e kėnduara.

(Vasil Tole)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Bitonia
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Muzikë besëlashtë-
Kërce tek: