FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Biculja (culja dyjare)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1100
Join date : 17/03/2013

Biculja (culja dyjare) Empty
MesazhTitulli: Biculja (culja dyjare)   Biculja (culja dyjare) EmptyThu 14 Jan 2021, 18:09

Bicule:

e.f. Cule e dyfishtë e ndërtuar në një bllok druri të vetëm.

Etim. Nuk jepet ndonjë shpjegim i hollësishëm. Sipas Çabej: Nga një kryqëzim i cule-s me ndonjë tjetër fjalë (daule?) duket të ketë dalë bixaule “fyell i bariut” të Tatzatit të Delvinës. Në anët e Vlorës edhe kompozita culdyjare, univerbim nga cule dyjare, e cila ekziston edhe kjo nëpër dialekte.

Enci. Së pari, në një unazë të shek. XV para erës së re, është gdhendur figura e Panit brinoç me këmbë dhie, duke i rënë një vegle frymore me dy tyta të bigëzuara. Tipi i fyellit të dyfishtë gjithashtu dokumentohet në Shqipërinë Jugperëndimore, në Apolloni, që në shek. VI-V p.e.re dhe në luginën e sipërme të Vjosës në shek. IV-III p.e.re. etj,. Në shumë fshatra të Labërisë, bicula njihet edhe me emrin longar. Bicula ka një përhapje shumë të gjerë në Labëri. Kryesisht njihet si vegël e barinjve labë, por vihet re një ndërfutje e saj edhe si përcjellëse e muzikës polifonike vokale. Si interpretues të shquar në biculë në gjysmën e dytë të shek.XX përmendim: Petref Likaj-Mavrovë,Vlorë; Asllan Nora-Fushëbardhë,Gjirokastër; Arap Çeloleskaj-Vranisht,Vlorë; Ago Beqiraj-Tërbaç,Vlorë; Jakup Gjikondi-Vranisht,Vlorë etj.

Culë dyjare:

e.f., Vegël aerofone e përbërë nga dy cula në një bllok druri të vetëm.
Etim: ende e pasqaruar mirë.
Enci. Kjo vegël popullore është ndër veglat e vetme polifonike qysh në ndërtim që janë të konceptuara si të tilla në krahasim me të gjitha veglat e tjera popullore. Gjendet e përhapur në Labëri, dhe kryesisht në rrethin e Vlorës dhe të Sarandës. Përdoret si vegël vetmitare por ka dhe raste kur ndërfutet si vegël solistike brenda një formacioni polifonik vokal si në rastin e grupit të Pilurit. Në F.F.K Gjirokastër 2000, muziktari popullor Arap Çeloleskaj interpretoi në një culë dyjare prej guri. Shih zërin: bicule.

Biculja (culja dyjare) 2-master

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi


Edituar për herë të fundit nga Tomor në Wed 03 Feb 2021, 18:04, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1100
Join date : 17/03/2013

Biculja (culja dyjare) Empty
MesazhTitulli: Re: Biculja (culja dyjare)   Biculja (culja dyjare) EmptyWed 05 Jan 2022, 13:26

Biculja antike dhe e sotme

Biculja (culja dyjare) 271205316-3745878562303953-1588892078123662208-n

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1100
Join date : 17/03/2013

Biculja (culja dyjare) Empty
MesazhTitulli: Re: Biculja (culja dyjare)   Biculja (culja dyjare) EmptyWed 05 Jan 2022, 13:29

Jone (melodi) me bicule


_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Sponsored content

Biculja (culja dyjare) Empty
MesazhTitulli: Re: Biculja (culja dyjare)   Biculja (culja dyjare) Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Biculja (culja dyjare)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Muzikë besëlashtë-
Kërce tek: