FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pror-shqipja

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
pergjegjsor

pergjegjsor

Numri i postimeve : 1
Join date : 24/10/2017

Pror-shqipja Empty
MesazhTitulli: Re: Pror-shqipja   Pror-shqipja EmptyTue 24 Oct 2017, 21:17

Tomor shkruajti:
Një pjesë e mirë e këtyre qëndrojnë, disa madje janë nga koha Rilindjes. Pa qëllim ofendimi, ne duhet të ruhemi nga KIÇI, d.m.th. nuk duam që të bëjmë këtu një komision dhe të ndërrojmë tërë gjuhën shpejt e shpejt, duke krijuar 90% KIÇ.

Vetëm fjalë të rralla, për të cilar jemi të sigurtë, ne do të punojmë gjithë jetën (meqë a fjala edhe PUNË vje nga latinishtja, ne për punëtor kemi fjalën ARGAT nga gjuha ilire, por si t'i themi punës), duke bërë ndryshim,e graduaëe çdo javë nga një fjalë, mjafton.

Pune eshte nga Pror-shqipja ne fakt, dhe argat vjen nga Turqishtja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 685
Join date : 17/03/2013

Pror-shqipja Empty
MesazhTitulli: Pror-shqipja   Pror-shqipja EmptyWed 25 Oct 2017, 13:24

pergjegjsor shkruajti:
Tomor shkruajti:
Një pjesë e mirë e këtyre qëndrojnë, disa madje janë nga koha Rilindjes. Pa qëllim ofendimi, ne duhet të ruhemi nga KIÇI, d.m.th. nuk duam që të bëjmë këtu një komision dhe të ndërrojmë tërë gjuhën shpejt e shpejt, duke krijuar 90% KIÇ.

Vetëm fjalë të rralla, për të cilar jemi të sigurtë, ne do të punojmë gjithë jetën (meqë a fjala edhe PUNË vje nga latinishtja, ne për punëtor kemi fjalën ARGAT nga gjuha ilire, por si t'i themi punës), duke bërë ndryshim,e graduaëe çdo javë nga një fjalë, mjafton.

Pune eshte nga Pror-shqipja ne fakt, dhe argat vjen nga Turqishtja.

Na pëlqen pjesëmarrja juaj, ju respektojmë shumë, por respektojeni edhe ju veten, të paktën shfletoni ndonjë libër para se të bëni një postim. Kujdesuni edhe si po shkruani, p.sh. "Pror-shqipja", unë për herë të parë po e dëgjoj këtë fjalë. Çka d.m.th. 'pror'?

Nuk shkruhet këtu me aso referime, si m'ka thanë çika e Myrvetes, ose m'ka kallxu tezja Naile. Këtu duhet lexu të paktën një libër fillestarësh, e aq më mirë libra akademikë.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Pror-shqipja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Çështje tjera :: Shporta-
Kërce tek: