FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kremtet - përmbledhje

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1176
Join date : 17/03/2013

Kremtet - përmbledhje Empty
MesazhTitulli: Kremtet - përmbledhje   Kremtet - përmbledhje EmptyTue 10 Nov 2015, 00:09

Kjo listë flet për kremtet në Opojë:

“Pitet e Djemve”( 6 janar);
“Muaji Arbaini” (fundi dhjetorit – fundi janarit);
“Kur moti kthehet kah vera“ (23 Dhjetor);
”Plakëzat” (Nata e Plakave 12 janar);
Ditë e kulmit të dimrit (fundi janarit);
“Muaji Hamsini” (shkurt – mars);
“Dita e hithrave (10 Mars);
“Verza (Dita e Verës 12 – 13 mars);
Ditë e Sulltan Nevruzit (21 Mars);
Të hënat dhe të enjtet që nuk punohej (Prill- Maj);
“Të Qethmet” (Maj – shtator);
Ditë e Shëngjergjit (6 Maj, përkon me ditëlindjen e Gjergj Kastriotit - Skënderbeut);
”Tri të merkurat që nuk punohej (Maj);
Ditë e Jeremisë (14 Maj);
Ditë e Shënkollit (22 Maj);
Ditë e I’shilbutit (I shëlbuesi, e enjtja pas Shënkollit, Maj);
“Korolana” (Kërshmët )- ose Darka e Lamës (korrje shirjet, korrik – gusht);
“Mesi i Verës” (Gusht);
Ditë e Kërstovit (12 shtator);
“Shëmitri” (9 nëntor);

http://www.zemrashqiptare.net/news/id_17346/Manifestimi-i-ritit-t%C3%AB-vjesht%C3%ABs-n%C3%AB-rrethin%C3%ABn-e-Prizrenit.html

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Kremtet - përmbledhje
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kremtet besëlashta majë malesh, ndër vite

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Kremtet besëlashta-
Kërce tek: