FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 Çfare vendi me propozoni per pelegrinazh

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Pleurat
MODERATOR
Pleurat


Male Numri i postimeve : 15
Join date : 18/03/2013
Age : 36
Location : Gjilan

Çfare vendi me propozoni per pelegrinazh Empty
MesazhTitulli: Çfare vendi me propozoni per pelegrinazh   Çfare vendi me propozoni per pelegrinazh EmptyMon 18 Mar 2013, 20:30

Per kete dite pranvere me 21 do te shkojm me shoqeri ne pelegrinazh malor, nje udhetim te gjate, por nuk dime ndonje vend sepse nuk kemi pervoj me udhetime malore, un nuk kam qen asnjehere ne bjeshk. A dini te me tregoni ndonje vend diku brenda Kosoves, ben edhe en maqedoni por jo shum larg. Kisha pature deshire te me tregoni me shpejt sepse dita pranveres nuk eshte larg, kan mbeture edhe tri dite.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sabaja

Sabaja


Numri i postimeve : 19
Join date : 17/03/2013

Çfare vendi me propozoni per pelegrinazh Empty
MesazhTitulli: Re: Çfare vendi me propozoni per pelegrinazh   Çfare vendi me propozoni per pelegrinazh EmptyMon 18 Mar 2013, 20:46

Tung Pleurat,

Nisma juaj per te kremtue pranveren eshte e admirueshme. Duke u kthyer prapa ne kremtime te tilla, kuint-esenca e peligrinazheve te tilla asht misherimi i njeriut me natyren ne nje vend ku njeriu kupton fuqite shperthyese te nje stine qe po afron. Ne kohen e kaosit e shkaterrimit urban, kjo asht paksa e veshtire. Zakonisht me te pelqyeshme jane ato vende malore, mundesisht sa me larg 'qyteterimit' urban. Per fat te mire nder ne, majat e maleve (si pikat me te paarritshme) jane ruajtur me mire. Zakonisht aty ku perfundon pyllezimi ndodhet ndonje lirisht ose pllaje e rafshet, nje vend i perkryer ky per clodhje por edhe per kushtime, cfare kerkon nje peligrinazh kremteje per pranveren. Nga nje vend i tille, pelegrini me mire se kudo tjeter kupton fuqine e jetes, aty ku shqitet me qarte se kudo tjeter dita prej nates e aty ku kuptohen me mire thellesite e tokes, ajrit e ujit. Ne qofte se ju dhe shoket tuaj jeni ne Gjilan, atehere shtrengojuni mire e mesyni ne malet e Sharrit, ku pika e larte e Bistres do te ishte e perkryer per te tilla kremte. Aq me mire sikur ju te vazhdonit (e besoj qe entuziazmi rinor ua lejon) neper kurrizin e kreshtave malore deri ne Luboten, aty ku cdo vere behen kremte autoktone te shqiptareve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Çfare vendi me propozoni per pelegrinazh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shqiptarët në Mal të Zi,

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Krye :: Pyetje - Përgjigje-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: