FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Poganiku

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1176
Join date : 17/03/2013

Poganiku Empty
MesazhTitulli: Poganiku   Poganiku EmptyTue 09 May 2023, 19:23

Poganiku. Zakon popullor. Kjo ceremoni familjare mbahet në mbrëmjen e tretë pas lindjes së fëmijës, zakonisht kur foshnja është djalë. Për këtë rast piqet bukë ose poganik dhe, në mënyrë simbolike, thërrmohet mbi djepin e fëmijës. Besohej se në këtë ditë të tretë do të përcaktohej fati i fëmijës, sepse vinin tri plakat, që në jug të vendit quhen fatia. Në Shqipërinë veriore këtë detyrë e kanë përsipër orët.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Poganiku
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Gatimi besëlashtë-
Kërce tek: