FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Numërimi i fishave (kateve të ndërtesës)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1100
Join date : 17/03/2013

Numërimi i fishave (kateve të ndërtesës) Empty
MesazhTitulli: Numërimi i fishave (kateve të ndërtesës)   Numërimi i fishave (kateve të ndërtesës) EmptySat 15 Apr 2023, 22:02

Në traditën tonë shqiptare fishat (katet) e një ndërtese njehen së bashku me përdhesën. Kështu një ndërtesë që ka përdhesën dhe një fish tjetër, konsiderohet dyfish. Një shtëpi që ka përdhesën dhe dy fisha tjerë quhet trefish.

Përdhesa âsht fishi i parë i një ndërtese.

Gerdheti (bodrumi) njehet veçmas nga fishat e sipërm

Gerdheti menjëherë përfundi përdhesës âsht gerdheti i parë.

Po pati një gerdhet tjetër edhe ma poshtë se gerdheti i parë ai quhet gerdheti i dytë e kështu me radhë.

Njehja e fishave tek ne bâhet ndryshe nga mendësia angleze të cilët e konsiderojnë fishin e dytë si të parë, të tretin si të dytë, e kështu me radhë, ndërsa përdhesën nuk e konsiderojnë si një fish të veçantë.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Numërimi i fishave (kateve të ndërtesës)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Arkitektura-
Kërce tek: