FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Mesmoti

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Mesmoti Empty
MesazhTitulli: Mesmoti   Mesmoti EmptyThu 16 Mar 2023, 18:20

Kremte besëlashtë e mesit të vitit, ndryshe quhet edhe Mesi i Motit, Mesmotit, Mesi i Motmotit, por njihet aty-këtu edhe me emrin e kristianizuar Shmitër. I bie më 5 dhe 6 nëntor, dy ditë epagomenale. Kjo Kremte shënon fundin e verës dhe fillimin e dimrit.

Në këtë ditë mbahen këto rituale:

mbillen pemë dhe drandofila
gatuhen dollma (spec i mbushur) që është gjella speciale e kësaj feste
besëlashtët dërgojnë bukë dhe grurë në faltore për t'u bekuar nga bestari
gatuhen dhe ëmbëlsira
kujtohen të vdekurit
përgatitet drekë përkujtimore kolektive pranë varrezave

Mesmoti Mesmoti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hylltar
MODERATOR
Hylltar


Male Numri i postimeve : 205
Join date : 23/04/2013
Age : 44
Location : Në Fushat e Elysesë

Mesmoti Empty
MesazhTitulli: Re: Mesmoti   Mesmoti EmptySun 07 May 2023, 01:23

SHËN MITRI Në Drenicë këndohet kënga “Dita e Shën Mitrit erdhi prru’ në prrue”:

Dita e Shën Mitrit erdhi prru’ në prrue,
Me shum’sende t’mira ne na ka gëzue.
Na kallxon për kohën, dimni si do t’jetë,
I vërenja delet qysh jan’ ra me fjetë.
Nëse delja shtrihet me dy kamt e para,
Dimni asht i butë, veç rueju për mrapa,
Nëse delja shtrihet katër kambët tubë,
Pregatit për dimën ushqim, dru e bukë.
Dimni asht i vshtirë, pregatitu mirë,
Mjeri ai i mjeri, qi rrin me duer lidhë,
Dita e Shën Mitrit, ti qofsh e bekueme,
Saher’ qi na vjen, ti na vjen e lume

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mesmoti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lule mesmoti

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Kremtet besëlashta-
Kërce tek: