FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Hyjnizimi i njerëzve pas vdekjes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1170
Join date : 17/03/2013

Hyjnizimi i njerëzve pas vdekjes Empty
MesazhTitulli: Hyjnizimi i njerëzve pas vdekjes   Hyjnizimi i njerëzve pas vdekjes EmptyMon 13 Jul 2015, 17:54

Rreth hyjnizimit të njerëzve pas vdekjes

Shëndrrimi i njeriut në perëndi sipas orfikëve, është e njëjta gjë sikurse ndërprerja e rrethit të rimishërimit sipas Pythagorës.

Një ndër dallimet mes zotave dhe shpirtërave të njerëzve është ajo se shpirtërat e njerëzve vazhdimisht rimishërohen në intervale të caktuara kohore.

Kurse perënditë qëndrojnë gjithëmonë në Elysé. Ata e kanë këtë pozitë të privilegjuar në saje të karakterit dhe cilësive hyjnore, në saje të virtyteve të mira, në saje të vullnetit gjigant.

Me virtyte të mira, sidomos drejtësi, dashamirësi e atdhedashuri, me veprime të mira, dhe duke kryer detyrimet e veta në këtë jetë, edhe njerëzit mund të arrijnë të ndërprejnë rrethin e rimishërimit, dhe t'u afrohen perëndive, e ndonjë edhe të pranohet si perëndi.

Por pak janë ata që arrijnë këtë, vetëm më të mirët. Shumica vetëm munden t'a rrallojnë rimishërimin.

Sa më shumë që zbatoni vullnetin e perëndive në tokë, aq më shumë i afroheni perëndive, aq më shumë fisnikëroheni me substancën hyjnore.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Hyjnizimi i njerëzve pas vdekjes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pas vdekjes
» Shqiptarët në Zvicërr

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Urtësi :: Doktrinë-
Kërce tek: