FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Politeizmi më i kuptueshëm sesa monoteizmi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1171
Join date : 17/03/2013

Politeizmi më i kuptueshëm sesa monoteizmi Empty
MesazhTitulli: Politeizmi më i kuptueshëm sesa monoteizmi   Politeizmi më i kuptueshëm sesa monoteizmi EmptySat 17 Apr 2021, 23:35

Pse politeizmi eshte me i kuptueshem se sa monoteizmi? Sepse vete gjithsia si ligj te vetin e ka shumllojshemrine dhe asesi uniformitetin. Ne gjithsi çdo gje qe shohim ka shume lloje, shum ngjyra, shum pamje. Eshte shum me e kuptueshme te kete per çdo gje nga nje zot e perendeshe, nje per dashuri e nje per urrejtje, nje per pjellori, nje per pyje, nje per deti, nje per fryme e nje per rrufe, etj. Nese nje zot i vetem i ka te gjitha keto atehere ai eshte nje hipokrit dyfytyresh qe njekohesisht dashuron dhe urren, ban lufte dhe paqe, etj. Mund te kuptohet nje harmoni mes shum zotash por nuk mund te kuptohet dis-harmonia brenda te njejtit zot.
Çdo gje ne natyre eshte e shumllojshme: drita ndahet ne 7 ngjyra te ylberit, bimet e kafshet jane me miliona lloje, njeriu ndonse ka filluar si nje lloj eshte ndare ne plot raca te llojllojshme, yjet ne univers te gjithe ndryshojne, prandaj edhe zotat duhet te jene te llojllojshem. Ka shume lloje emocionesh, prandaj do kete nga nje zot per secilin prej tyre, ka 7 dite jave per secilin prej tyre nga nje zot, ka lufte e dashuri secila zotin e vet, ka pjellori dhe pré secila zotin e vet. Nuk mund te kete nje zot të vetëm ne gjithesi sepse ligji i gjithesise eshte Shumellojshmeria.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Politeizmi më i kuptueshëm sesa monoteizmi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Monoteizmi - jewish garbage

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Urtësi :: Doktrinë-
Kërce tek: