FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Krahët tek engjëjt-drangojt

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 620
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Krahët tek engjëjt-drangojt   Sun 23 Oct 2016, 09:59

Prania e krahëve për fluturim tek engjëjt e mitologjisë kristiane, është qartasi një ide e marrë nga mitologjia greko-romake e kohës klasike, për shembull e shohim Erosin, të birin e Afërditës me krahë duke fluturuar.

Nga ana tjetër mitologjia greko-romake e ka huazuar ose trashëguar këtë ide nga mitologjia jonë. Drangojt besohet se kanë një ose dy palë krahë nën sqetulla, ndonjëherë këta janë krahë të artë, dhe me ta fluturojnë për të luftuar kulshedrën. Prandaj ndonjëherë thuhet "trim me fletë", sepse me fletë është drangoi, dhe drangoi është diçka përtej trimit.

Kështu ideja e drangonjve me krahë, kaloi tek helenët në trajtën e qenieve me krahë (p.sh. Erosi), ndërsa nga këtu kaloi tek krishterët duke u bashkëdyzuar me qeniet e mitologjisë abrahamike, me engjëjt, të cilët nuk janë tjetër veçse perëndi të lashta semitike (çifute, arabe etj.), që me fitoren e monoteizmit thjesht u quajtën "lajmëtarë" (Angelos), duke kaluar kështu në stadin e engjëjve.

Në foto është shtatorja e Erosit, e punuar në shek. IV p.e.s. nga Praksiteli, pra kjo shtatore është bërë para se të jetë lindur Leka i Madh, dhe 4 shekuj para se të shfaqet krishterimi.


_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Krahët tek engjëjt-drangojt
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Njeriu-flutur
» Engjujt
» Gruaja që arrin të flasë me engjëjt

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Urtësi-
Kërce tek: