FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Përbamja kombtare e Epirit në shek. XIX

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 662
Join date : 17/03/2013

Përbamja kombtare e Epirit në shek. XIX Empty
MesazhTitulli: Përbamja kombtare e Epirit në shek. XIX   Përbamja kombtare e Epirit në shek. XIX EmptyWed 06 Aug 2014, 20:21

Në Epir flitej më shumë shqip dhe kishte më tepër shqiptarë

Në këtë dokument paraqiten disa të dhëna interesante për popullsinë në Epir në vitin 1878-të. Të dhënat paraqiten në atë që Sami Frashëri e ka quajtur “Statistikat e Epirit”, botuar tek   “Përpjekja e Jonë” vol IV, nr 5-6. Sipas shkrimit në fjalë të Samiut, në Epir kanë jetuar gjithsej 632.983 persona, nga të cilët 479.238 persona kanë qenë shqiptarë, e ndërsa greqisht kanë folur 120.489 persona. Në rregjistrimin e popullsisë, në fakt ndarja është ërë në bazë të fesë dhe jo në bazë të gjuhës. Sipas të dhënave që paraqit rilindasi ynë, Sami Frashëri, në Epir kanë jetuar 329.696 myslimanë dhe 303.287 të krishterë, duke përfshirë këtu dhe hebrenjtë.

Përbamja kombtare e Epirit në shek. XIX Unnamed-300x273

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Përbamja kombtare e Epirit në shek. XIX
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Epiri-
Kërce tek: