FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Jelimët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Jelimët Empty
MesazhTitulli: Jelimët   Jelimët EmptyTue 04 Apr 2023, 00:41

Sipas legjendës çamët kanë prejardhje nga një racë e lashtë njerëzish trupmëdhenj, që quhen Jelimë.

Nga R. Elsie:
Jelimi. Figurë në mitologjinë e Shqipërisë jugore. Këta gjigandë, nga greq.'Elinv', 'grek,' me kalim nga sllavishtja, haseshin në krahinën e Sarandës. Çamët (e rajonit jugor të Çamërisë) besonin se ata vetë e kishin prejardhjen nga një racë jelimësh të lashtë.

Është e ngutshme dhe e paargumentuar teza se Jelimët kanë qenë helenët, duke aluduar se çamët janë helenë të shqiptarizuar me dhunë, dhe se Epiri paska qenë tokë helen në lashtësi.

Unë, përkundrazi, po mundohem të shpjegoj këtë emër përmes emrit të fisit ilir Elimiot. Këta banonin në një krahinë të Maqedonisë që është shumë afër Epirit. Vetë fakti se ishin gjigantë, apo përfytyroheshin si gjigntë, tregon se kemi të bëjmë me vise malore kur shtatet e njerëzve gjithnjë janë më të gjatë se mesatarja e atyre që jetojnë në ultësina.

Jelimët Macedonian-Kingdom
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Jelimët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Histori :: Ilirjanët-
Kërce tek: