FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Konopi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Konopi Empty
MesazhTitulli: Konopi   Konopi EmptySun 06 Mar 2022, 19:30

Kërpi industrial nuk është thjesht një bimë
bujqësore.
Është antidot i naftës dhe dollarit.SI U NDALUA KONOPI?

👍1. Një hektar kërp prodhon aq oksigjen sa 25
hektarë pyje.
👍2. Përsëri, një hektar kërp mund të prodhojë të
njëjtën sasi letre sa 4 hektarë pemë.
👍3. Ndërsa kërpi mund të shndërrohet 8 herë në
letër, druri mund të shndërrohet 3 herë.
👍4. Kërpi rritet për 4 muaj, druri rritet për 20-50
vjet.
👍5. Kanabisi është një kurth i vërtetë rrezatimi.
👍6 Kanabis mund të rritet kudo në botë dhe kërkon shumë pak ujë. Plus, pasi mund të zmbrapsë
insektet, nuk ka nevojë për pesticide.
👍7. Nëse tekstilet e bëra me kërp bëhen të
përhapura, industria e pesticideve mund të
zhduket plotësisht.
👍8 Xhinset e hershme janë bërë nga kërpi  edhe
fjala "KANVAS" është emri që produktet e kërpit marrin.Kërpi është gjithashtu një bimë ideale për të bërë litarë, lidhëse, çanta, këpucë dhe kapele.
👍9. Ajo zvogëlon efektet e kimioterapisë dhe
rrezatimit në trajtimin e kanabisit, AIDS dhe
kancerit; përdoret në të paktën 250 sëmundje si
reumatizma, sëmundjet e zemrës, epilepsia,
astma, stomaku, pagjumësia, psikologjia dhe
sëmundje të tjera ngurtësimi në shtyllën kurrizore.
👍10. Vlera proteinike e farave të kërpit është
shumë e lartë dhe dy acidet yndyrore që përmban
nuk gjenden askund tjetër në natyrë.
👍11. Kërpi është edhe më i lirë për t'u prodhuar
sesa soja.
👍12. Kafshet e ushqyera me kanabis nuk kane
nevoje per shtesa hormonesh.
👍13 Te gjitha produktet plastike mund të bëhen
nga kërpi, dhe plastika e kërpit është shumë e
lehtë për t'u kthyer në natyrë.
👍14. Nese trupi i një makine është bërë nga
kërpi, do të jetë 10 herë më i fortë se çeliku.
👍15. Mund të përdoret edhe për izolimin e
ndërtesave; është i qëndrueshëm, i
përshtatshëm dhe fleksiběl.
👍16. Sapunët dhe kozmetika të bëra me kërp nuk
e ndotin ujin, kështu që janë totalisht miqësore me
mjedisin.
👎Në Amerikën e shekullit të 18-të, prodhimi i saj
ishte i detyrueshëm dhe fermerët që nuk
prodhonin u burgosën.

Por tani tavolinat janë kthyer.
NGA KU? W.R. Hearst zotëronte gazeta, revista dhe media në Shtetet e Bashkuara në vitet 1900.
👎Kishin pyje dhe prodhonin letra. Nëse letra do të
ishte bërë nga kërpi, mund të kishte humbur miliona.

👎Rockefeller ishte njeriu më i pasur në botë. Ai ishte pronar i një kompanie nafte. Bikarburanti, vaji i kërpit, ishte, natyrisht, armiku më i madhi tyre.

👎Mellon ishte një nga aksionerët kryesorë të
kompanisë Dupont dhe kishte një patentë për të
prodhuar plastikë nga produktet e naftës. Dhe
industria e kanabisit kërcënoi tregun e saj.Mellon më vonë u bë sekretar i thesarit të Presidentit Hoover. Ata emra të mëdhenj pèr të cilet folëm vendosën në takimet e tyre se kanabisi ishte armiku, dhe e hoqën. Përmes mediave, ata kanë skalitur marijuanën në trurin e njerëzve si drogë toksike, bashkë me fjalën marijuanë.

👎Droga kanabis u hoq nga tregu, duke i
zëvendësuar me kimikatet që përdorim sot.
Pyjet janë prerë për të prodhuar letër.
Helmimi nga pesticidet dhe kanceri janë në ritje.
Dhe pastaj e mbushim botën tonë me plehra
plastike, mbetje të dëmshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Konopi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Bulkí-
Kërce tek: