FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Shqemja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Shqemja Empty
MesazhTitulli: Shqemja   Shqemja EmptyFri 25 Feb 2022, 20:32

Rhus coriaria

shqeme, shqems, shqémëz

Shqemja Rhus-coriaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Shqemja Empty
MesazhTitulli: Re: Shqemja   Shqemja EmptyFri 25 Feb 2022, 21:16

Shqemja përdoret për prodhim ngjyre dhe për regjien e lëkurëve.

Nga autori Frok Zefiq, "Shqiptarët kelmendas në Hërtkovc e Nikinc, 1737-1997", faqe 145

"Ai pa se kelmendaset e duan shumë ngjyrën e verdhë. I kanë thënë se atë ngjyrë e marrin nga druri që në shqipe e quanin 'shqems'."

Shqemja Shqemz
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shqemja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Bimësi-
Kërce tek: