FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pitet (lloje të ndryshme)

Shko poshtë 
3 posters
AutoriMesazh
Melisandre

Melisandre


Female Numri i postimeve : 44
Join date : 28/07/2014
Age : 32
Location : Ohio USA

Pitet (lloje të ndryshme) Empty
MesazhTitulli: Pitet (lloje të ndryshme)   Pitet (lloje të ndryshme) EmptyFri 25 Feb 2022, 15:51

BRUMANIKU - Pite që bëhet me brumë të ardhur, me vezë, me gjalpë e me qumësht.
FËRLIA E AMBËL është një pite me petë, gatuar me dhjamë dhe ëmbëlsuar me mjaltë. Është po ajo pite me mjaltë e kohëve antike dhe që te shqiptarët më vonë gatuhej për buzëm.
GJETHANIKU – pite me gjethe prasi a të ndonjë bime tjetër
HITHENIKU - pite me hitha
PURRENIKU - pite me purri (pras)
LAKNORI - pite me lakna, spanaq etj
KUNGULLORI - pite me kungull
HANAKU – Lakror shumë i hollë, me petë të grynjta dhe me hithra, që bëhet për ditën e verës (kryemotit)
MESNIKU – pite me thela mishi; shtihet njëherë në furrë sa merr një faqe mishi, pastaj nxiret, i shtrohen disa petë përsipër dhe piqet për së dyti
PETANIKU – një lloj piteje me 20-30 petë, që bëhet shpesh herë edhe me mish a me oriz
"PITJA" – pite e veçantë e bërë me petë me ve e me gjalpë
QAHIA – lloj piteje me lakra a me bukë të thërrmuar brenda, i prerë copa copa katrore
RRETHANIKJA – lloj pite me petë të trasha, të rrotulluara në formë të suxhukut
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Melisandre

Melisandre


Female Numri i postimeve : 44
Join date : 28/07/2014
Age : 32
Location : Ohio USA

Pitet (lloje të ndryshme) Empty
MesazhTitulli: Re: Pitet (lloje të ndryshme)   Pitet (lloje të ndryshme) EmptyFri 25 Feb 2022, 16:22

Mesniku apo i njohur ndryshe si Lakrori i Zagorisë me mish është një ndër gatimet më speciale të kuzhinës tradicionale shqiptare, kryesisht traditë e jugut të vendit.

I përgatitur nga mjeshtëria e grave zagorite (një nga fshatrat më të njohur të Gjirokastrës) ky lakror i shijshëm është një recetë e vjetër, me shije fantastike e që të përfshin tërësisht sidomos kur shërbehet i ngrohtë, i sapo pjekur.

Tradita e do që ky lakror të piqet në saç, por pa dyshim edhe në furrë shija dhe aroma e tij mbush gjithë shtëpinë me dëshirën për ta shijuar.

Dikur, ky lakror ishte ndër gatimet kryesore që përgatitej e shtrohej nëpër dasmat shqiptare, sidomos në zonat e jugut por edhe në raste drekash e darkash familjare, apo festash siç është darka e Vitit të Ri.

AgroWeb.org u përcjell më poshtë recetën e vjetër të përgatitur nga gratë zagorite, një recetë e cila sot mbush gjithë shije sofrën shqiptare.

Përgatitja e Mesnikut në Shtëpi
Përbërësit
(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

4-5 thela mish viçi (i prerë në copa të vogla)

1 filxhan kafeje me vaj ulliri

2 kokrra qepë mesatare

2 lugë gjelle me gjalpë

3 gota ujë miell

2 kokrra vezë

Kripë

Piper

Nenexhik


Përgatitja

Mishi pritet në copëza të vogla dhe kaurdiset me qepë të grira hollë.

I hidhet kripë, piper i zi, nenexhik dhe ujë sa të mbulohet.

Lihet të zjejë derisa të jetë gati.

Mishi duhet të përgatitet me lëng (Me të do të spërkaten petët)

Përgatitet brumi si për byrek dhe lihet pak kohë mënjanë që të pushojë.

Hapen petët, nga të cilat 3-4 copë hiqen mënjanë.

Të tjerat piqen mbi pllakën e sobës ose thërrmohen.

Në një tavë të lyer me vaj ulliri, shtrohen petët e papjekura dhe spërkaten me gjalpë.

Mbi to hidhen petët e pjekura e të thërrmuara dhe rradhiten thelat e mishit.

Lagen me lëngun e mishit, spërkaten me gjalpë dhe piqen në furrë.

Copëzat e mishit vendosen të ndara njëtrajtësisht.

Më pas lakrori futet në furrë dhe piqet me 200 gradë.

Shoqërohet në mënyrë fantastike me zahiretë shqiptare, veçanërisht turshitë, por edhe sallata të freskëta të stinës etj.

burimi

Pitet (lloje të ndryshme) Petankiu-tamam-2-750x500

_________________
Ekziston vetëm një luftë: jeta kundër vdekjes!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Laureta
MODERATOR
Laureta


Female Numri i postimeve : 18
Join date : 07/07/2014
Age : 29
Location : Ferizaj

Pitet (lloje të ndryshme) Empty
MesazhTitulli: Pitja me mushkni lope   Pitet (lloje të ndryshme) EmptyMon 27 Feb 2023, 14:15

Pitja me mushkni lope, verzioni me rrathë


Pitja me mushkni lope, është ushqim i pëlqyer sidomos ditën kur pritet bagëtia (lopë, viç etj.), ose më së shumti të nesërmen.

Për të bërë brumin ju nevojitet miell, krypë e ujë të vakët.

Përzihet, ngjishet dhe lihet të pushojë 20 minuta.

Brumi ndahet në peta të holla që lyhen me gjalp të shkrirë.

Mushkëritë e copëtuara së bashku me qepë të grira pak vaj e krypë, kaurdisen

Mushkëritë e përgatitura në këtë mënyrë shpërndahen nëpër petë, të cilat palohen rrethas për të bërë rrathë piteje.Edituar për herë të fundit nga Laureta në Mon 27 Feb 2023, 14:31, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Laureta
MODERATOR
Laureta


Female Numri i postimeve : 18
Join date : 07/07/2014
Age : 29
Location : Ferizaj

Pitet (lloje të ndryshme) Empty
MesazhTitulli: Re: Pitet (lloje të ndryshme)   Pitet (lloje të ndryshme) EmptyMon 27 Feb 2023, 14:31

Pitja me mushkëri lope, verzioni katmer


500 g qepë
500 g mushkëri lope
700 g miell

ujë, krypë, piper të kuq

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Majlinda Nikçi

Majlinda Nikçi


Female Numri i postimeve : 37
Join date : 11/09/2017
Age : 28
Location : Prishtinë

Pitet (lloje të ndryshme) Empty
MesazhTitulli: Re: Pitet (lloje të ndryshme)   Pitet (lloje të ndryshme) EmptyMon 27 Feb 2023, 15:20


Pitja me kërtolla

(patate, kumpira etj.)


_________________
Allahu dhe Shejtani janë NJË dhe i VETMI !!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Majlinda Nikçi

Majlinda Nikçi


Female Numri i postimeve : 37
Join date : 11/09/2017
Age : 28
Location : Prishtinë

Pitet (lloje të ndryshme) Empty
MesazhTitulli: Re: Pitet (lloje të ndryshme)   Pitet (lloje të ndryshme) EmptyMon 27 Feb 2023, 15:25

Pitja me kepë - kepeniku


_________________
Allahu dhe Shejtani janë NJË dhe i VETMI !!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Majlinda Nikçi

Majlinda Nikçi


Female Numri i postimeve : 37
Join date : 11/09/2017
Age : 28
Location : Prishtinë

Pitet (lloje të ndryshme) Empty
MesazhTitulli: Re: Pitet (lloje të ndryshme)   Pitet (lloje të ndryshme) EmptyMon 27 Feb 2023, 15:28


Laknor i kallamojtë_________________
Allahu dhe Shejtani janë NJË dhe i VETMI !!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Majlinda Nikçi

Majlinda Nikçi


Female Numri i postimeve : 37
Join date : 11/09/2017
Age : 28
Location : Prishtinë

Pitet (lloje të ndryshme) Empty
MesazhTitulli: Re: Pitet (lloje të ndryshme)   Pitet (lloje të ndryshme) EmptyMon 27 Feb 2023, 15:31


Purrenik me molltarte_________________
Allahu dhe Shejtani janë NJË dhe i VETMI !!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Majlinda Nikçi

Majlinda Nikçi


Female Numri i postimeve : 37
Join date : 11/09/2017
Age : 28
Location : Prishtinë

Pitet (lloje të ndryshme) Empty
MesazhTitulli: Re: Pitet (lloje të ndryshme)   Pitet (lloje të ndryshme) EmptyMon 27 Feb 2023, 15:38


Pitja me kungull_________________
Allahu dhe Shejtani janë NJË dhe i VETMI !!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Melisandre

Melisandre


Female Numri i postimeve : 44
Join date : 28/07/2014
Age : 32
Location : Ohio USA

Pitet (lloje të ndryshme) Empty
MesazhTitulli: Re: Pitet (lloje të ndryshme)   Pitet (lloje të ndryshme) EmptySun 05 Mar 2023, 13:51

Flie e përvëluar


2 kg miell
1 filxhan vaj
1 lug krip
brumin e zëm me uj te vluar. E shtrojmë petë-petë dhe e pjekim
pasi e coptojm ne pjes pjes i hedhim tlyn (gjalp) me krip te shkrir më parë në tigan.


_________________
Ekziston vetëm një luftë: jeta kundër vdekjes!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Pitet (lloje të ndryshme) Empty
MesazhTitulli: Re: Pitet (lloje të ndryshme)   Pitet (lloje të ndryshme) Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pitet (lloje të ndryshme)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Përpeqe (lloje të ndryshme)
» Bashkëmbjellja e bimëve të ndryshme

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Gatimi besëlashtë-
Kërce tek: