FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pija dhe alkoolizmi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Pija dhe alkoolizmi Empty
MesazhTitulli: Pija dhe alkoolizmi   Pija dhe alkoolizmi EmptySun 20 Feb 2022, 21:34

Stephen Harro Buhner, "Sacred and herbal healing beers"

"Alkoolizmi, pija në vetmi, dhe sëmundje të ndryshme shoqnuese të keqpërdorimit të alkoolit, nuk ekzistojnë në kulturat indigjene, pamvarësisht prej shkallës së fermentimit dhe dehjes në të cilën zhyten. Këto probleme lindin nga ndamja e alkoolit prej kontekstit të tij ritual dhe të shenjtë, nga izolimi i tij prej burimit të tij bimor, dhe nga shoqnuesit e qytetnimit (sidomos nga besimi shkencor se landa "e pastër" e izolueme e një gjasendi âsht ma e mirë se sa me e lanë në burimin e prejardhjes së vet). Në të gjitha gjasendet, siç duket, qytetnimi ynë duhet me u përballë me anën e errët të çdo gjasendi që e kemi inkorporua në të. Na duhet me ndje akullin e prekjes së saj, errësinën e vështrimit të saj, holokaustin e besimeve të saj, dhe pastaj (në tmerrin e errësinës) të provojmë me e fshi nga faqja e dheut. Humbje marrashe e kohës. Kishim ba ma mirë me ndëgjue Budëlerin (Baudelaire) kur flet për dhuratën e fermentimit."

Pija dhe alkoolizmi Letra-93
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pija dhe alkoolizmi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Urtësi :: Estetika-
Kërce tek: