FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kremta e Gebeleizisit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 685
Join date : 17/03/2013

Kremta e Gebeleizisit Empty
MesazhTitulli: Kremta e Gebeleizisit   Kremta e Gebeleizisit EmptySat 17 Apr 2021, 22:57

Kremta e Gebeleizisit, 17 prill, apo sipas kalendarit tonë më 27 të muajit Pranverë, është fillimi i "Stinës së Kalorësve" e cila zgjat 104 ditë. Kjo kohë shërbente për rishtarët e Mistereve të Kalorësit që të sprovoheshin dhe pastaj të ngriteshin një gradë më lart, gegjësisht nëpër gradat e Dashit, Ushtarit dhe Luanit. Poashtu kjo është stina më pjellore me ushqim të gatshëm në natyrë siç janë gjethet, frutet, kërpudhat ose gjallesat e ndryshme. Dita e fundit e kësaj stine është më 37 Korrik sipas kalendarit tonë (apo 29 jul) që është dita e Luanit.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Kremta e Gebeleizisit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë dhe Natyrë :: Kremtet besëlashta-
Kërce tek: