FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Patatet e furrës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ajka

Ajka


Female Numri i postimeve : 19
Join date : 19/03/2013
Age : 36
Location : Tirane

Patatet e furrës Empty
MesazhTitulli: Patatet e furrës   Patatet e furrës EmptySun 04 Apr 2021, 15:17

1. Zgjidhen patate të shëndosha
2. Pastrohen mirë me ujë që t'u hiqet dheu
3. Lihen në ujë gjatë natës që të jenë më të njomë
4. Furra duhet të ketë zjarr të fortë, që të piqen mirë

Patatet e furrës hahen me lëvore, dhe janë shumë të shijshme. Mund të përdoren vetëm, ose të shoqëruara me ullinj, vaj ullini, ose speca të pjekur a të fërguar. Në Dardani kanë qenë specialitet i parapëlqyer si në qytet edhe në fshat.

Patatet e furrës Oven-Baked-Potato3
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Patatet e furrës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Gatimi besëlashtë-
Kërce tek: