FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kalendari dak

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Kalendari dak Empty
MesazhTitulli: Kalendari dak   Kalendari dak EmptyFri 13 Jun 2014, 10:57

KALENDARI TEMPULL NË SARMIZEGETUSA Sipas Jordanit, luftëtarët dakë shfrytëzonin kohën mes luftërave për të studiuar vetitë e bimëve dhe sekretet e qiellit. Kjo gjë konfirmohet edhe nga zbulimi dhe interpretimi i kalendarit-tempull në rrënojat te Sarmizegetusa, e cila ishte qendër e priftërisë dake para pushtimit romak.
Kalendari tempull është përbërë nga dy shenjtërore rrethore të bëra nga shtyllat e gurit dhe andezitit dhe të shtyllave të drurit me terrakota, të vendosura sipas një rregulli të caktuar. Format dhe materiali i përdorur i përgjigjet njësive të ndryshme të kalendarit dak. Dakët kishin një javë që luante nga 6 deri 8 ditë (mesatarja 7). Një vit dak përbëhej nga 47 javë të tilla, dhe kishte 364 deri 367 ditë. Pas një cikli prej 13 viteve, nevojitej një ditë korrektim, e cila ishte e shënuar në radhën e shtyllave si shtyllë e veçantë. Pas një shekulli prej 104 viteve ose 8 cikle me nga 13 vjet, një ditë tjetër nevojitej për korrektim të kalendarit. Sërish një ditë ekstra nevojitej pëpr korrektim pas 5 “shekujve” të tillë apo 520 viteve.
Përveç këtij kalendari “civil” dakët kishin edhe një kalendar religjioz, që përbëhej nga 60 javë me nga 6 ditë secila. Një korrektim prej 68 ditëve nevojitej që shënohej në vargun e shtylla me 68 shtylla të veçanta, ishte pikërisht operacioni i nevojshëm astronomik pas një cikli 13 vjeçar.
Ky kalendar ishte aq i saktë, saqë pas 2275 viteve, kalendari do të ndryshonte nga koha astronomike për vetëm 39 sekonda. Ky kalendar tempull duhet të jetë ndërtuar në kohën e Dekeballit, por sistemi kalendarik duhet të jetë zbuluar nga Dekeneu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Kalendari dak
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kalendari Besëlashtë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Kremtet besëlashta-
Kërce tek: