FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Veshtulla

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 685
Join date : 17/03/2013

Veshtulla Empty
MesazhTitulli: Veshtulla   Veshtulla EmptyWed 13 Jan 2021, 17:26

Viscum album

veshtulla, vishtulla, yvelli

Veshtulla 138099502-1546306812424289-8984423768605942566-o

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Majlinda Nikçi

Majlinda Nikçi

Female Numri i postimeve : 24
Join date : 11/09/2017
Age : 26
Location : Prishtinë

Veshtulla Empty
MesazhTitulli: Re: Veshtulla   Veshtulla EmptyWed 13 Jan 2021, 17:32

VESHTULLA Viscum album
Ka bimë parazite qe nuk leshojne rrenje ne toke, por marrin ujin nga nje bime tjeter. Veshtulla (mistletoe). jeton ne drunjte e gjinive te Ahorevet dhe Pleporevet. Nga veshtulla nxirren helme, ilaçe si dhe nje lloj ngjitsi. Per druidet nuk ka ne bote asgje me te shenjte se sa veshtulla dhe druri ne te cilin ajo rritet. Veshtulla duhet te vjelet vetem ne diten e 6 te henes nese llogarisim qe dita e pare eshte ajo kur shihet per here te pare hena e re. Kjo vjelje duhet te behet me cremoni te shumta. Trupi dhe rrobet e druidit duhet te jene te pastra, drapni duhet te jete i paster dhe i panemur. Para se te vilet perfundi deges ku qendron veshtulla mbahet banketi dhe mblatohen dy dema. Druidi i veshur ne te bardha ngjitet lisit perpjete dhe kur arrin degen, e pret veshtullen me drapen, e cila pastaj mbahet ne pelhure te bardhe. Veshtulla e perzier ne uje ose pije i ben pjellore te gjitha kafshet dhe poashtu sherben si antidot per te gjitha helmet.

_________________
Allahu dhe Shejtani janë NJË dhe i VETMI !!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Veshtulla
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë dhe Natyrë :: Bimë në trojet pellazge-
Kërce tek: