FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë Empty
MesazhTitulli: Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë   Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë EmptySat 27 Jun 2020, 22:00

Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë sipas radhës kronologjike


Edituar për herë të fundit nga Tomor në Thu 10 Jun 2021, 15:06, edituar 3 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë Empty
MesazhTitulli: Re: Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë   Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë EmptySat 27 Jun 2020, 22:06

Kryengritja e marsit 2004 (Komunikata nr. 01)

Bashkësia Besëlashtë ka zgjedhur 16 marsin për të nderuar në mënyrë të përshpirtshme kujtimin për 14 shqiptarët e vrarë me 16, 17 dhe 18 mars të vitit 2004. Bashkësia Besëlashtë, që tubon në gjirin e saj të rinj e të reja që po i mbajnë gjallë traditat e lashta iliro-shqiptare, konsideron se liria nuk është e plotë nëse nuk njihet e vërteta për kryengritjen e marsit të vitit 2004.

13 vite më parë, Kosova e sapo dalë nga llahtari i luftës së përgjakshme të vitit 1999, po nëpërkëmbej nga administratorë të papërgjegjshëm të UNMIK-ut, po trazohej nga paraushtarakë serbë në petkun e civilëve, ndërsa shqiptarët përjetuan edhe një kalvar të ri vuajtjesh: nën shikimet e ftohta të ushtarëve të KFOR-it francez, strukturat paralele serbe bënë spastrimin etnik duke dëbuar mbi 11 mijë shqiptarë nga shtëpitë e tyre në Veri të Kosovës. Të ashtuquajturat ‘kisha’ që vetëm kisha nuk kanë qenë, janë keqpërdorur e edhe sot e kësaj dite keqpërdoren si çerdhe të imperializmit dhe shovinizmit serb. Vrasja gjakftohtë e 3 fëmijëve shqiptarë në Çabër të Zubin Potokut do të shënonte momentin pivotal të zgjimit të ndërgjegjes popullore: të nesërmen me 17 mars, mijëra të rinj, kryesisht nxënës të shkollave të mesme dhe studentë nisën protesta masive që u shkallëzuan në mbarë vendin.

Ngjarjet dramatike të 16, 17 dhe 18 marsit përcaktuan vendimtarisht fatet e Kosovës: rinia shkollore do të konfrontohej edhe me trupat e KFOR-it dhe UNMIK-ut që u përgjigjen me dhunë të egër e brutalitet të pashembullt. Në një gjendje që i shëmbëllente shtetrrethimit ushtarak, KFOR-i u kthye në mburojë të strukturave paralele serbe. Përveç tre fëmijëve shqiptarë të mbytur në lumin Ibër, edhe 11 vetë të tjerë do të vriteshin gjakftohësisht nga plumbat e KFOR-it dhe nga snajperistët serbë.

Kanë kaluar 13 vite prej këtyre ngjarjeve dhe plagët e familjarëve të të vrarëve mbeten të hapura. Asnjë proces gjyqësor nuk është bërë për t’i vënë dorasit para drejtësisë; kjo ndodh sepse të vrarët ishin shqiptarë.

Është koha që trashëgimia e 16, 17 dhe 18 marsit të rehabilitohet e të njihet e vërteta e kësaj kryengritje popullore.

Bashkësia Besëlashtë shpreh nderimin më të lartë për 14 shqiptarët e vrarë nga KFOR-i dhe strukturat paralele serbe. Përmes këtij rituali përkujtimor, ne bëjmë nderimet më të përshpirtshme për kujtimin e këtyre dëshmorëve që njomën me gjakun e tyre themelin e Kosovës së re, epokën e re shqiptare drejt sendëzimit të një shteti të njësuar shqiptar.

                                                                                                           Bashkësia Besëlashtë
                                                                                                         16 mars 2017, Prishtinë


Edituar për herë të fundit nga Tomor në Wed 17 Mar 2021, 21:21, edituar 4 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë Empty
MesazhTitulli: Re: Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë   Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë EmptySat 27 Jun 2020, 22:07

Reagim i Bashkësisë Besëlashtë (Komunikata nr. 02)

Rasti i ndodhur para më se dy muajsh, nën një erë tejet të dyshimtë, ku dy kolona të nimfeut (fontanës) në Apoloni u dëmtuan keqazi, është një sulm i papranueshëm ndaj trashëgimisë pagane iliro-shqiptare. Instancat më të larta të shtetit shqiptar nuk po tregohen as vigjilente dhe as të përgjegjshme kundrejt trashëgimisë së kulturës sonë materiale.

Ato janë bashkëfajtore njësoj sikur aktet pirateske të keqbërësve që vazhdojnë të grabisin artefakte të shenjta të trashëgimisë sonë kombëtare. Derisa shteti ka përgjegjësinë më të madhe në ruajtjen e vendbanimeve arkeologjike, faltoreve e hieroreve që janë zbuluar në nëntokën e pasur shqiptare, edhe shoqëria duhet të zhvillojë një vetëdije për shenjtërinë e këtyre artefakteve.

Një pllakë e mermertë, një epitaf a bust mund të jetë një aset turistik që sjell euro për secilin muze në botë, por ato – në vendin e shqiptarëve – kanë një status përtej artefaktit: ato janë të shenjta përderisa janë pjesë e trashëgimisë sonë religjioze pagane.

Për fat të keq, rasti i shembjes së dy kolonave në Apoloni – e cila ishte vendbanim ilir para se të ishte koloni helene – po instrumentalizohet edhe nga të pafetë, nga teokracia ortodokse në Greqi.

Nën tituj të gënjeshtërt mediatikë, gazetarë grekë e struktura të caktuara po përpiqen të shfrytëzojnë këtë rast duke e paraqitur atë si “trashëgimi greke” e madje edhe sulm ndaj “minoritarëve” grekë.

Bashkësia jonë nuk do të tolerojë cenimin e asnjë aseti të fesë sonë, dhe njësoj si barbarët ortodoksë që uzurpuan vendpelegrinazhin pagan në Malin e Rumisë duke vendosur një kishë të mallkuar, edhe provokimet e barbarëve ortodoksë nga Greqia do t’i luftojë ashpërsisht!

Rrjedhimisht, Bashkësia Besëlashtë kërkon nga shteti shqiptar, Policia e Shtetit dhe Prokuroria, që të ndriçojë rastin e fajtorët t’I përplasë para drejtësisë për t’iu dhënë dënim ekzamplar.

Paganofobia nuk mund të tolerohet dhe çfarëdo prekje e fesë besëlashtë është edhe vepër penale sepse paraqet nxitje të urrejtjes fetare.

Feja besëlashtë është më e vjetra fe shqiptare – me legjitimitet historik e aktualitet sot e gjithë ditën – ndaj kushdo që ngre dorë ndaj kulteve e objekteve të trashëgimisë sonë fetare do të pësojë keq në rast se strukturat e shtetit nuk e kryejnë detyrën e tyre në kapjen e fajtorëve.

Në emër të Zisit e zotave ilirë!
Bashkësia Besëlashtë
22 qershor 2020


AN ANONUCMENT OF BASHKËSIA BESËLASHTË (Statement nr. 2)

The outrageous case which took place two months ago, under suspicious circumstances, when two columns of ancient Nymphaeum (monumental fountain) in Apolonia were badly damaged, is an unacceptable assault on the Illyro-Albanian pagan heritage. The highest instances of Albanian State are neither vigilant nor responsible towards our cultural heritage.
They are to be evenly blamed as the barbarous acts of certain insidious individuals who keep pillaging artefacts from our national heritage. While state institutions have the bulk of responsibility to provide security to archeological sites, temples and shrines that came into limelight during archaeological excavations, our society more than ever needs to rise its awareness to the sanctity of such objects.
A marble plaque, an epitaph or a bust might be a touristic asset that generates a lot of money in museums around the world, but they – in the land of Albanians – convey a value that goes far beyond simple artefacts: they are holy as long as they are part of our pagan religious heritage.
Regrettably, this outrageous case in Apolonia – which used to be an Illyrian settlement before it got swamped by Greek colonizers – is being instrumentalized by the infidels, the orthodox theocracy of Greece.
Under miscellaneous misleading titles, certain journalists and structures are endeavoring to utilize this case as to represent it as “Greek heritage”, and – bizarrely – as an assault towards the so-called “Greek minority”.
Our Community won’t tolerate any longer the violation of religious assets: years ago Orthodox Barbarians in Montenegro usurped a pilgrimage site in the Mountain of Rumia by building there an illegal church and now Greek orthodoxes are trying to meddle in our home. Enough is enough!
Thus, Bashkësia Besëlashtë (Albanian Pagan Community) demands from Albanian authorities to investigate this case in entirety and perpetrators be given an exemplary punishment!
Paganophobia must not go unpunished and every violation of Pagan Religion is a criminal act because it incites hatred and bigotry.
Paganism is the oldest religion of Albanians – conveying historical legitimacy and nowadays it is steadily growing among young people – therefore any attempt to damage religious and cult objects will meet with the harshest response of us if state institutions do not find perpetrators.

Bashkësia Besëlashtë
22 June 2020


Edituar për herë të fundit nga Tomor në Wed 17 Mar 2021, 21:21, edituar 3 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë Empty
MesazhTitulli: Re: Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë   Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë EmptySat 27 Jun 2020, 22:07

Bashkësia Besëlashtë (Komunikata nr. 03)

Në 76-vjetorin e gjenocidit që ushtroi Greqia barbare në Paramithi dhe vendbanime të tjera çame, Bashkësia Besëlashtë i kujton përshpirtshëm gjithë ata shpirtra të vrarë e të torturuar.

Gjaku i tyre u bëftë dritë e drejtësia hyjnore na mundësoftë që të shpaguhemi.

Bashkësia Besëlashtë gjithnjë e ka theksuar para besimtarëve se ne nuk njohim kufij brenda atdheut tonë ilirjan.

Çamëria e Epiri janë pjesë integrale e Shqipërisë, madje zemra e fesë sonë, aty ku ndodhet hierorja e shenjtë e Dodonës.

Ajo nuk do të mbetet edhe gjatë nën kthetrat e të pafeve, dhe me ndihmën e Zotave tonë ne do të çlirojmë kryetempullin besëlashtë, Dodonën tonë.

Vetëm atëherë do të ketë edhe dielli hijeshinë e vet, edhe lulet erën e tyre, edhe uji shijen e vet.

Bashkësia Besëlashtë
27 qershor 2020


Edituar për herë të fundit nga Tomor në Wed 17 Mar 2021, 21:22, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë Empty
MesazhTitulli: Re: Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë   Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë EmptyWed 17 Mar 2021, 21:17

Bashkësia Besëlashtë (Komunikata nr. 04)

Në 631-vjetorin e përplasjes së madhe me ushtritë aziatike në fushën në veriperëndim të Prishtinës, Bashkësia Besëlashtë fton besimtarët e vet për të bashkëndjerë me të gjithë ata luftëtarë arbërorë që derdhën gjakun kundër barbarëve.

Duke e dënuar në mënyrën më të rreptë, mashtrimet e bëra nga teokracia ortodokse serbe për të përvetësuar këtë Betejë të lavdishme, Bashkësia Besëlashtë kujton gjithë ata arbërorë paganë që vuanin sa nga pushtimi i barbarëve ortodoksë, po aq edhe nga sulmet e barbarëve myslimanë.

Në Dardani vijonte edhe asokohe besimi pagan gjë që edhe manastiret ortodokse nuk kishin si ta fshihnin ekzistencën e emrave ilirë si dhe traditave pagane.

Millosh Kopiliqi, kalorësi fisnik nga Drenica, ishte ai që e vrau me dorën e vet mbretin e barbarëve. Me shpirtin e Medaurit e Redonit, Teodor Muzaka mbeti i vrarë në betejë kundër barbarëve aziatikë. Jonimë, Balshaj e shqiptarë nga Himara luftuan deri në frymën e fundit.

U bëftë dritë gjaku i fatosave shqiptarë e Zotat tonë na dhënshin fuqi që t'i dalim zot Shqipërisë tonë kundër barbarëve.

Ashtu siç e ruajtëm kujtimin për Betejën e lavdishme çdo të martë për 6 shekuj, t'i bëjmë blatime e lutje Zisit, Medaurit e Redonit që të jenë pranë nesh e me ne në luftën e madhe.

Na mbro Zis!

Bashkësia Besëlashtë
28 qershor 2020
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë Empty
MesazhTitulli: Re: Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë   Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë EmptyTue 30 Mar 2021, 09:41

Bashkësia Besëlashtë (Komunikata nr. 05)

Me rastin e veprës kriminale të udhëheqësve të Komunës së Prishtinës, vepra bashkëpunim me turqtë për turqizimin e vendit, rindërtim i hamamit të një sulltani që ka pre e gri shqiptarë, Bashkësia Besëlashtë dënon ashpër këtë vepër të rëndë antikombëtare, që i neverit edhe zotat me kundërmimin e saj.
Bashkësia Besëlashtë është edhe kundër shëndrrimit të hamamit në muze, edhe kundër emrit të sulltanit që bart ai hamam, por edhe kundër ekzistencës së vet hamamit. Ai është dashur të rrënohet deri në themele, dhe aty të ndërtohet një banjo ilire, ku qytetarët do të mund të laheshin me avull, ose ujë të ngrohtë, dhe të shijonin vepra arti iliro-shqiptare si arkitektura, piktura, tapiceri, shtatore, me tematikë nga besimi në zotat ilirë, epika kreshnike ose historia iliro-shqiptare.
Ka ardhur koha që të ndërtojmë në frymën e arkitekturës iliro-shqiptare, sepse sa më shumë vazhdojmë të ndërtojmë dhe mirëmbajmë ndërtesa të huaja, aq më shumë e lëmë arkitekturën tonë në vend numëro.

30 mars 2021
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë Empty
MesazhTitulli: Re: Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë   Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë EmptySun 23 May 2021, 15:09

Bashkësia Besëlashtë (Komunikata nr. 06)

Denoncojmë publikisht të ashtuquajturat reforma në Komunën e Dardanës, me anë të cilave po mbyllen shkollat shqipe nëpër fshatrat shqiptare. Kjo mbyllje e shkollave ndikon në diskurajimin e njerëzve që të jetojnë në atë trevë, ndikon në largimin e popullatës, duke e lënë tokë të zbrazur për ta kolonizuar serbët siç kanë vepruar me Meditën (Medvegjën). Gjithashtu dënojmë përdorimin e gazit lotsjellës nga ana e policisë kundër fëmijëve të pafajshëm me rastin e mbylljes së dhunshme të këtyre shkollave nga ana e komunës dhe policisë.

                                                                                                          Bashkësia Besëlashtë
                                                                                                        23 maj 2021, Prishtinë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë Empty
MesazhTitulli: Re: Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë   Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë EmptyThu 10 Jun 2021, 13:01

Bashkësia Besëlashtë (Komunikata nr. 07)

Sot më datën 10 qershor, Kisha Uzurpatore Serbe ka mbajtur një meshë në objektin e ndërtuar dhunshëm nga ana e pushtetit millosheviqjan në oborrin e Universitetit të Prishtinës. Gjatë gjithë këtyre dy dekadave pas luftës, kjo kishë nuk është përdorur asnjëherë nga popat serbë, por ajo po përdoret tani në prag të negociatave, gjë që tregon qartë jo vetëm karakterin politik të këtij veprimi, por edhe karakterin politik të vetë Kishës Serbe si institucion ilegjitim, e cila nuk mund të përfaqësojë besimtarët, shtetas të Dardanisë. Ne e dënojmë këtë akt perverz që e ul besimin fetar në nivel të politikës shoveniste, dhe i bëjmë thirrje shoqërisë në tërësi që të angazhohemi të gjithë, të bëjmë presionin e duhur për rrëzimin legal të kishës së ndërtuar dhunshëm si dhe për ndarjen e Kishës nga Serbia, një hap i filluar tashmë në Maqedoninë Veriore e në Mal të Zi.

                                                                                                         Bashkësia Besëlashtë
                                                                                                      10 qershor 2021, Prishtinë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë Empty
MesazhTitulli: Re: Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë   Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë EmptyWed 30 Jun 2021, 23:22

Bashkësia Besëlashtë (Komunikata nr. 08)

Me rastin e një deklarate të qëllimshme anti-shqiptare dhe anti-besëlashtë të hoxhës Irfan Salihut, ne si Bashkësi Besëlashtë jemi të detyruar të reagojmë: deklarata si kjo që nxisin urrejtje kundër ligjit hyjnor besëlashtë, dhe kundër figurave të shenjta historike si Lekë Dukagjini, janë deklarata të dënueshme, dhe nuk duhet të lejohen në shoqërinë tonë. Askush nuk ka të drejtë t'i djeg librat tona, askush nuk ka të drejtë të fyejë figurat tona, dhe askush nuk ka të drejtë të përdhosë ligjet hyjnore ilirjane. Kjo deklaratë e Irfan Salihut është në vazhdën e luftës që fetë abrahamike po i bëjnë Besëlashtës qe dy mijë vjet pa ndërprerë! Por Besëlashta nuk mposhtet por vetëm sa forcohet çdoherë e më shumë, sepse me ndihmën e zotave shqiptarët edhe njëherë do ta rikthejnë kohën e lavdisë së lashtë siç e kanë pasur me Lekën e Madh, Pirron e Teutën. Por do ta ndjejnë veten të huaj në këtë lavdi, ata që gjithmonë kanë qenë kundër!

                                                                                                         Bashkësia Besëlashtë
                                                                                                        1 korrik 2021, Prishtinë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë Empty
MesazhTitulli: Re: Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë   Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë EmptyThu 01 Jul 2021, 20:54

Bashkësia Besëlashtë (Komunikata nr. 09)

Kombinimi i sotëm i veshjeve popullore me pamje të shthurjes morale, që nuk i takon kulturës tonë, është një vepër e papranueshme, imorale, që e tejkalon çdo degjenerim. Kultura shqiptare as që e njeh një dukuri të tillë, dhe nga ana tjetër shoqëria LGBT nuk njeh komb e kulturë popullore. Nëse me të vërtetë do të ishte një çështje kjo, me të do të merreshin historianët dhe jo një e përdalë që e mban veten piktore e i futet edhe historisë dhe fyen kombin tonë. E përdala në fjalë nuk ka kurrëfarë të drejtash mbi kulturën popullore shqiptare, nuk i vesh ato rrobe, nuk merret me promovimin e tyre, dhe në asnjë mënyrë tjetër nuk ka kontribuar ndonjëherë në kulturën shqiptare, por ka marrë guximin t'i keqpërdor ato për qëllime shumë të ulëta, të përhapjes së imoralitetit. Dënojmë këtë akt të ndyrë, që nuk është individual por i porositur nga qarqe të errëta që i shërbejnë së Keqes, poashtu dënojmë edhe të ashtuquajturën "paradë" e cila ka për qëllim shthurjen, degjenerimin e kombit, shterrpësinë, dhe çdo shërbim tjetër ndaj së Keqes.

                                                                                                      Bashkësia Besëlashtë
                                                                                                       1 korrik 2021, Prishtinë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë Empty
MesazhTitulli: Re: Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë   Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë EmptySun 08 Aug 2021, 11:43

Bashkësia Besëlashtë (Komunikata nr. 10)

Bashkësia Besëlashtë dënon të gjitha aktet anti-kombëtare që janë duke ndodhur kohëve të fundit, duke përfshirë marrëveshjen Rama-Vuçiç-Zaev për formimin e Serbisë së Madhe, hapjen për turistë serbë që ngrisin nga tre gishtërinj në mes të bregdetit shqiptar, praninë e këngëtareve çetnike të turbofolkut serb në bregdetin shqiptar si dhe më në fund ftesën drejtuar kryeçetnikut të këngëtarëve serbianë, jevgosllavit Goran Bregoviç, në një festival të birrës në Korçë, që është një budallallëk me brirë, tradhëti e rëndë dhe mungesë lojaliteti ndaj kauzës shqiptare.
Kryeçetniku që i nxiste serbët të masakronin shqiptarë dhe popuj të tjerë me këngën e tij çetnike "Kallashnikov", është i thirrur në një festival shqiptar, ndërsa në Medvegjë e Luginë shqiptarët nuk mund të jetojnë në shtëpitë e tyre të dëbuar nga Serbia. Varret e të vrarëve, plagët, pikëllimi për humbjen e njerëzve, të gjitha janë të freskëta nga lufta e fundit në Dardani.
Nuk ka dyshim që kjo ftesë është pjesë e zhvillimeve të fundit për krijimin e Serbisë së Madhe që po e quajnë dinakërisht mini-shëngen.
Ne si Bashkësi e dënojmë këtë akt barbarie dhe tradhëtie të bashkisë së Korçës. Ju bëjmë thirrje shqiptarëve kudo që janë që ta bojkotojnë festivalin, e madje ta sabotojnë festivalin me veprime konkrete. Poashtu i bëjmë thirrje prodhuesit të birrës Korça, që të distancohet dhe të bojkotojë festivalin.

                                                                                                      Bashkësia Besëlashtë
                                                                                                    8 gusht 2021, Prishtinë


Edituar për herë të fundit nga Tomor në Sun 15 Aug 2021, 18:00, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë Empty
MesazhTitulli: Re: Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë   Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë EmptySun 15 Aug 2021, 17:59

Bashkësia Besëlashtë (Komunikata nr. 11)

Denoncojmë pranimin e vendosjes së afganëve në Kosovë dhe Shqipëri, respektivisht nga qeveritë Kurti dhe Rama, si akte tradhëtie kombëtare. Këta dy kryeministra nuk kanë shtyllë kurrizore, prandaj zbatojnë planet e Sorosit për të shpopulluar tokat shqiptare dhe për t'i mbushur ato me sirianë, afganë, bangladeshas, dhe popuj tjerë afro-aziatikë.
Këta të ardhur do të jetojnë si parazitë në kurriz të popullatës vendëse: shqiptarët e papunë e pa pagë, sa herë blejnë diçka paguajnë Tatimin mbi Vlerën e Shtuar, para të cilat përdoren pastaj për të majmur këta ardhacakë parazitë nga Afganistani. Shqiptarët kontrollojnë nëpër kontejnerë mbeturinash mos po gjejnë ushqim të mbetur, ndërsa afganët do t'i majmin me mish pikërisht me paratë e këtyre shqiptarëve të varfër. Shqiptarët ikin nëpër vende perëndimore për të mbijetuar, ndërsa këtu sjellin afganë për të na vështirësuar jetën edhe më shumë.
Ardhja e këtyre afganëve sikurse edhe ardhja e sirianëve dhe kolonëve tjerë më parë, do të shkaktojë probleme shoqërore, trazira dhe luftë. Gjer tani policia e Kosovës nuk ka ndërmarrë asgjë që të vërë para ligjit ata kolonë aziatikë që po u futen shqiptarëve nëpër shtëpi, po u kërcënojnë familjet, gratë e fëmijët, po i plaçkisin e po i dhunojnë. Ç'faj kanë shqiptarët që të shkojnë në burg duke mbrojtur veten nga këta njerëz të egër?!
Këta afganë të ardhur janë vetëm vala e parë e kolonizimit. Ky është një qëllim afatgjatë për të zhdukur popullin tonë. Ata që janë duke zbatuar këtë plan janë tradhëtarë të kombit shqiptar dhe nuk do të jetë e largët dita kur do të gjykohen para gjyqit popullor.
Mjaft idiotizmit, mjaft folklorizmave me kanun e mikpritje. Lërini këto idiotizma!
Ndal kolonizimit të trojeve shqiptare!
                                                                                                    Bashkësia Besëlashtë
                                                                                                   15 gusht 2021, Prishtinë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë Empty
MesazhTitulli: Re: Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë   Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë EmptyThu 24 Feb 2022, 14:19

Bashkësia Besëlashtë (Komunikata nr. 12)


Shthurja morale, përhapja e dukurive seksualisht deviante nuk i shërbejnë asnjëherë një shoqërie. Ne si Bashkësi Besëlashtë kundërshtojmë këtë institucionalizim të dukurive amorale, dukuri që janë kundër ligjeve të natyrës kundër ligjeve hyjnore, kundër traditës shqiptare, kundër moralit, kundër familjes, dhe shërbejnë vetëm për t'a dëmtuar një popull!

Dukuri të tilla duhet të ndalohen me ligj, të sanksionohen me dënime ndaj kryerësve të këtyre veprave. Njerëzit duhet të jetojnë siç u ka hije, e jo të bëjnë veprime që nuk i bëjnë as shtazët. Të ndalohet çdo promovim i këtyre dukurive.

                                                                                                 Bashkësia Besëlashtë
                                                                                                  24 shkurt 2022, Prishtinë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë Empty
MesazhTitulli: Re: Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë   Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë EmptyThu 04 Apr 2024, 20:38

Bashkësia Besëlashtë (Komunikata nr. 13)

Të nderuar besimtarë të Besës së Lashtë, me rastin e regjistrimit të popullësisë, u drejtohemi me thirrjen që të jeni të kujdesshëm në deklarimin tuaj kombëtar dhe fetar. Në mesin e zyrtarëve mund të ketë të infiltruar ose të indoktrinuar nga grupacione të ndryshme që do të përpiqen t'iu regjistrojnë si 'kosovarë' në aspektin kombëtar apo si 'muslimanë' në aspektin fetar. Ju bëjmë thirrje që me asnjë kusht të mos nënshkruani fletëregjistrimet që shkruhen në këtë mënyrë.

Iu bëjmë thirrje besimtarëve tanë që te rubrika e kombësisë apo përkatësisë etnike të deklarohen "shqiptar", ndërsa te rubrika e fesë të deklarohen për opcionin "Tjetër" specifiko:"besëlashtë".

Vlen të ceket se në regjistrimin e kaluar ka pasur njerëz të infiltruar nga shërbimet sekrete të Serbisë që i mbushnin vetë rubrikat tek feja, duke i deklaruar njerëzit si muslimanë pa u treguar. Një gjë e tillë nuk duhet të ndodhë në këtë regjistrim prandaj ju bëjmë thirrje t'i bëni sytë katër dhe mos lejoni t'ju mashtrojnë, të shiturit që punojnë për interesat e armikut, që eventualisht mund të qëllojnë në mesin e radhëve të zyrtarëve të regjistrimit.

Fatkeqësisht niveli i drejtësisë në mënyrën se si po organizohet regjistrimi lë shumë për të dëshiruar, prandaj nevojitet mobilizimi ynë që të mos lejojmë të na mashtrojnë!

Bashkësia Besëlashtë
4 prill 2024, Prishtinë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Sponsored content

Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë Empty
MesazhTitulli: Re: Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë   Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Komunikatat e Bashkësisë Besëlashtë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Statuti i Bashkësisë Besëlashtë
» Urime nëntë-vjetori i themelimit të Bashkësisë Besëlashtë
» Huaja në Besëlashtë
» Qethja besëlashtë
» Simbolika besëlashtë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Krye :: Shoqnia jonë-
Kërce tek: