FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Biskota ekonomike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ajka

Ajka


Female Numri i postimeve : 14
Join date : 19/03/2013
Age : 34
Location : Tirane

Biskota ekonomike Empty
MesazhTitulli: Biskota ekonomike   Biskota ekonomike EmptySun 13 Oct 2019, 12:37

Biskota ekonomike

Rrahim mirë 5 vezë me 1 filxhan çaji sheqer, shtojmë 1 lugë sodë amoniakore, rrahim përsëri, pastaj përzierjen e lëmë të pushojë 2 orë.

Shtojmë 1 filxhan kafeje gjalp të shkrirë dhe miell, aq sa brumi të dalë me fortësi mesatare. E ndajmë brumin në 4-5 pjesë, secilën pjesë e hapim petë, me trashësinë e petkave dhe i presim me formë. Biskotat i vëmë në tavën e lyer, pjesën e sipërme të të cilave e shpojmë me pirun dhe i pjekim në furrë të mesme, deri në ngjyrë trëndafili të zbehtë.

_________________
Death by fire is the purest death! - Melisandre of Asshai
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Biskota ekonomike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Tortë ekonomike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Gatimi besëlashtë-
Kërce tek: