FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Mesvera

Shko poshtë 
3 posters
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Mesvera Empty
MesazhTitulli: Mesvera   Mesvera EmptySun 07 Jan 2018, 23:44

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Melisandre

Melisandre


Female Numri i postimeve : 44
Join date : 28/07/2014
Age : 32
Location : Ohio USA

Mesvera Empty
MesazhTitulli: Re: Mesvera   Mesvera EmptyWed 13 Jan 2021, 18:27

MESVERA NË SHARR: Ende sot shqiptarët krejt njëjtë sikur Orfeu para 3 mijë vitesh, nisen malit përpjetë që në mesnatë, sepse secili ka dëshirë dhe krenohet që të jetë i pari aty ta përshëndesë Diellin nga maja e malit.
- Aristidh Kolja shkruan: Orfeu, zgjohej pas mesnatës dhe ngjitej në të përpjetën e malit Pangjeo, dhe atje me lutje e me urime priste lindjen e diellit me sy të kthyera nga Lindja, sepse donte që të ishte ai i pari që të përshëndeste rikthimin e Diellit — Diaw.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Mesvera Empty
MesazhTitulli: Re: Mesvera   Mesvera EmptyThu 16 Mar 2023, 18:36

Mesvera është kremte besëlashtë që i bie më 6 gusht, pasiqë në këtë datë është dita e fundit (e 45-ta) e muajit Korrik të kalendarit të Lashtë. Kjo kremte i kushtohet Zeusit, Zanave dhe Diellit. Kremtohet gjatë natës në maja malesh, ndërsa në agim, pritet lindja e diellit me të lutura.

Mesvera Mesvera
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Mesvera Empty
MesazhTitulli: Re: Mesvera   Mesvera Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mesvera
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Kremtet besëlashta-
Kërce tek: