FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Emënvendet në Dardani

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Emënvendet në Dardani Empty
MesazhTitulli: Emënvendet në Dardani   Emënvendet në Dardani EmptyThu 19 Oct 2017, 21:49

Krahinat:
Anamorava - Margana ose Mardhana
Karadaku - Mali i Zi
Gollaku - Gallapi
Fusha e Kosovës - Galabria, Fushë e Galës
Podguri - Anamali (i Prizrenit, i Pejës)

Qytetet:
Podjevë - Vendenis, Vendenë,
Vushtrria - Vikiana

Lumenjtë:
Morava e Binçës - Mardha (Marga)
Bistrica - Lumbardhi i (Prizrenit, Pejës, Deçanit)_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Emënvendet në Dardani
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Njohuri :: Toponimia besëlashtë-
Kërce tek: