FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Shqiptaret në Krushevë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sabaja

Sabaja

Numri i postimeve : 19
Join date : 17/03/2013

Shqiptaret në Krushevë Empty
MesazhTitulli: Shqiptaret në Krushevë   Shqiptaret në Krushevë EmptyMon 01 Apr 2013, 13:26

Krusheva është një tjetër komunë që shtrihet në veri të fushgropës së Pellagonisë. Numri i shqiptarëve në këtë trevë ka qenë mjaft i madh, por me kalimin e kohës një numër i tyre është sllavizuar apo vllahizuar si pasojë e faktit që ata ishin ortodoksë. Në vijim po sjellim disa të dhëna thelbësore për këtë trevë, duke nënvizuar disa fakte më përmbajtësore sa i përket shtrirjes së shqiptarëve. Ja vendodhja e komunës:

Shqiptaret në Krushevë Image

Shqiptaret në Krushevë 80821082idusoyyhmacedonfp2

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sabaja

Sabaja

Numri i postimeve : 19
Join date : 17/03/2013

Shqiptaret në Krushevë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret në Krushevë   Shqiptaret në Krushevë EmptyMon 01 Apr 2013, 13:27

Shtrirja e fshatrave shqiptare:

Cito :
Shqiptarët janë shumicë në 7 fshatra të Komunës së Krushevës. Sipas të dhënave të arkivit komunal, Nerova është fshati më i madh me gjegjësisht ka gati 600 banorë, ku 590 prej tyre në regjistrimin e vitit 2002 janë regjistruar si shqiptarë dhe 9 si të tjerë. Fshat i dytë në bazë të numrit të banorëve është Presilli. Edhe në këtë fshat kryesojnë shqiptarët me 392 banorë, 29 turq dhe 23 maqedonas. Fshati i tretë është Borina me 441 banorë, ku 340 janë shqiptarë, 86 banorë boshnjak, 17 janë regjistruar si turq dhe 7 të pa përcaktuar. Fshati Alldançe ka 417 banorë, 397 prej tyre janë shqiptarë, 14 maqedonas, 5 banorë janë regjistruar si turq dhe 1 i pa përcaktuar. Fshati Sazhdevë kryesisht është i banuar me turq, gjegjësisht janë regjistruar 207 turq, 184 shqiptar dhe 2 banorë të pa përcaktuar. Në Jakrenovë jetojnë 100 shqiptar, 59 turq, 51 janë regjistruar si boshnjak dhe dy të pa përcaktuar. Fshati më i vogël shqiptar në Komunën e Krushevës është Bellushina, me vetëm 64 banorë, ku 62 prej tyre janë regjistruar si shqiptar dhe vetëm 2 si turq.

http://breziiri.com/2012/01/04/shqiptaret-s%E2%80%99heqin-dore-nga-mbiemrat-me-skiska/

Shqiptaret në Krushevë 800px-Krusevocentre
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Shqiptaret në Krushevë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret në Krushevë   Shqiptaret në Krushevë EmptySat 05 Jul 2014, 22:03

Këtu shihet edhe një grafik i përhapjes etnike ku një pikë shënon dhjetë vetë

Një pikë = 10 banorë

Shqiptaret në Krushevë Copy_o11
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Pleurat
MODERATOR
Pleurat

Male Numri i postimeve : 33
Join date : 18/03/2013
Age : 33
Location : Gjilan

Shqiptaret në Krushevë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret në Krushevë   Shqiptaret në Krushevë EmptyMon 07 Jul 2014, 20:43

Sa popullsi e rrall kta sllavt, paska katune me vetem 10 banore
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Shqiptaret në Krushevë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret në Krushevë   Shqiptaret në Krushevë Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shqiptaret në Krushevë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Maqedonia-
Kërce tek: