FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Turk e shkja, motër e vëlla

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 19 Sep 2017, 19:37

Ministri i jashtëm serb Vuk Jeremiç ka zhvilluar takime me krerë të lartë të shtetit turk për marrëveshje të ndryshme bashkëpunimi mes dy vendeve. Pas takimit në nivel homologësh, ministri i jashtëm turk, Ali Babaçan, pohoi se ndonëse Serbia dhe Turqia kanë "pozicion të ndryshëm për çështjen e Kosovës", kjo nuk i pengon të dy shtetet të forcojnë bashkëpunimin mes tyre. Ministri i jashtëm serb, Vuk Jeremiç, shtoi se Serbia e konsideron Turqinë si faktor kyç në rajonin e Ballkanit.

Gjatë takimit dy ministrat diskutuan për çështje dypalëshe, rajonale dhe ndërkombëtare dhe rishikuan veprimet konkrete që po ndërmerren për forcimin e marrëdhënieve mes Serbisë dhe Turqisë. Babaçani e konsideroi vizitën e Jeremiçit si një hap të rëndësishëm drejt këtij synimi, ndërsa ministri serb pohoi nga ana e tij se të dy vendet mund të bëjnë shumë dhe për forcimin e marrëdhënieve ekonomike e lirimin e vizave në ditët në vijim.

Ministri i jashtëm serb pati dhe një takim me presidentin turk, Abdullah Gjul, në pallatin presidencial në Ankara. Ky takim u krye në dyer të mbyllura, pa prani të mediave.

Burimi

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 19 Sep 2017, 19:39

Šutanovac gave an interview to Today's Zaman and commented on a handful of topics, from Serbia 's relations with Turkey and Kosovo to the country's vision of the European Union and NATO.

The Serbian minister paid a visit to the Turkish capital on Tuesday and voiced his government's determination to improve military relations with Turkey and offered strategic cooperation to Ankara . “We offered several projects to Turkey , but did not sign an agreement yet. We are thinking of taking some initiatives in the defense industry together, like co-production in Serbia or Turkey ,” explained Šutanovac.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 19 Sep 2017, 19:40

Turkey, Serbia Sign Free Trade Agreement

Serbia and Turkey have signed a bilateral economic free trade agreement at the annual economic summit in Istanbul, which will take effect on January 1, 2010.

Serbian Deputy Prime Minister and Minister of Economy and Regional Development Mladjan Dinkic and Turkish Foreign Trade Minister Zafer Caglayan signed a free trade agreement yesterday which will widen economic borders between the two countries.

The deal allows Serbian exporters to sell their products, free of customs, to the huge Turkish market.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 19 Sep 2017, 19:40

"Turkish-Serbian reconciliation extremely important for stability and peace in the Balkans"
25.10.2009

"Turkish-Serbian relations are developing apace"

In his speech to the press at Atatürk Airport before he left for Serbia, President Gül explained that the relations between Turkey and Serbia had been improving over the previous two years, and that strategic cooperation between the countries could now be suggested. He announced that he and his Serbian counterpart would confirm their political will to push for further developments between the two countries.

The president also informed the press that they would be reviewing bilateral relations and regional collaboration, especially in the Balkans and in the international arena.

"Serbia is the key country of the Balkans"

President Gül stated that Turkey considered Serbia to be the key country in the Balkans, and one which – although not a bordering neighbour of Turkey – has always been regarded as Turkey's neighbour since they share a common history and culture with each other. President Gül said that he attached great importance to relations with Serbia in terms of maintaining stability in the Balkans, and emphasised that Serbia's responsible stance was vital for the stability of the region. He added that they would also review the opportunities for collaboration.

"Political developments should also be reflected in economic and commercial relations "

He further insisted that we should make more effort to develop our economic and commercial relations with Serbia as much as we were doing in the political arena, and emphasised that the free trade agreement signed by the two countries last June would be lucrative for both. He also said that several agreements which were to be signed during his visit would help complete the legal base for this field.

Stability and development of Sancak

President Gül underlined that the province of Sancak, where the majority of residents were Bosnians, formed a bridge between Serbia and Turkey. He added that they would also discuss possible contributions to the development and stability of Sancak.

First Presidential visit to Serbia since 1986

Laying emphasis on the great significance of this visit, President Gül noted that Turkish-Serbian historic reconciliation and cooperation were crucial for stability and peace throughout the whole of the Balkans, and pointed out to the press that he was the first Turkish President to pay a visit to Serbia since 1986.

Among the delegation accompanying President Gül were State Minister, Mr. Faruk Çelik; Labour and Social Security Minister, Mr. Ömer Dinçer, a group of deputies and representatives of business sectors.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 19 Sep 2017, 19:40

Turqia dhe Serbia, forcojnë marrëdhëniet

Turqia dhe Serbia sot kanë marrëdhëniet më të mira në historinë e deritanishme, të cilat kanë arritur në nivel të partneritetit strategjik. Këtë të hënën në Beograd e vlerësuan kryetarët e Turqisë dhe të Serbisë, Abdulla Gjyl dhe Boris Tadiç.

Gjyl, i cili gjendet për vizitë pune në Serbi, deklaroi në konferencën e përbashkët për shtyp se Serbia dhe Turqia, ndonëse nuk kanë kufij të përbashkët, jetojnë si fqinjë të mirë.

“Derisa marrëdhëniet mes Serbisë dhe Turqisë janë në nivelin e tillë, nuk duhet të ketë frikë për paqen në rajon”, deklaroi Gjyl.

Kolegu i tij serb Tadiç theksoi se qëndrimet e kundërta të Beogradit dhe Ankarasë lidhur me çështjen e Kosovës nuk duhet të jenë pengesë për zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve bilaterale

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 19 Sep 2017, 19:41

Tadiç : Nuk do ta pranojmë kurrë pavarësinë e Kosovës

Presidenti i Turqisë, Abdullah Gyl është takuar me homologun e tij serb, Boris Tadiç, gjatë një vizite zyrtare në Beograd.

Pas takimeve, mes dy homologëve u nënshkruan marrëveshje ekonomike, në infrastrukturë dhe transporti, për sigurinë sociale, si dhe marrëveshje të tjera në fushat teknike dhe financiare.

Gyl theksoi rëndësinë që ka nga ana historike arritja e marrëdhënieve me Serbinë në një pikë strategjike, dhe tha : "Qëndrimi me tendenca paqësore, që përkrah ngritjen ekonomike dhe arritjen e mirëqenies, mendoj se do ti japë një kontribut të madh Serbisë dhe rajonit në marrëdhëniet tona dy palëshe".

Ndërkohë Tadiç tha se Serbia mbron në mënyrë të sinqertë dhe fuqimisht tërësinë territoriale të çdo vendi, por ai nuk u tërhoq në lidhje me çështjen e Kosovës.

"Ne nuk kemi për ta pranuar asnjëherë pavarësinë e Kosovës, tërësia territoriale do të mbrohet qoftë nga ana ligjore qoftë nga ana diplomatike. Por Serbia do të jetë e hapur për një zgjidhje të pranueshme reciprokisht dhe që do të ketë vazhdueshmëri", deklaroi Tadiç.

Presidenti Gyl, i cili pati takime edhe me Kryetarin e Parlamentit dhe Kryeministrin e Serbisë, mori pjesë edhe në Forumin e Biznesit Turqi-Serbi.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 19 Sep 2017, 19:41

Serbia, Turkey say ties better than ever

Serbia and Turkey say their ties are better than ever now as they both face hurdles to their goals of joining the European Union.

Turkish President Abdullah Gul and Serbia's President Boris Tadic said Monday in Belgrade that their two countries have developed a "strategic partnership."

Gul says Turkey wants to invest in Serbia's infrastructure, such as highways.

Tadic says Serbia and Turkey support each other's stalled EU integration.

Serbia must arrest war crimes fugitives to move forward in joining the EU, while Turkey has faced criticism for its human rights record.

Ties between Belgrade and Ankara were strained during the 1990s Serb-Muslim conflict in Bosnia.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 19 Sep 2017, 19:41

Tadic, Gul urge Turkish businesmen to invest in Serbia

BELGRADE, Oct 26 (Tanjug) - Serbian President Boris Tadic and Turkish President Abdullah Gul urged Monday Turkish businesmen to invest in Serbia and take advantage of its geographic position and improved infrastructure for business activities.

Opening a Serbian-Turkish business forum in Belgrade, Tadic and Gul said that businesmen have so far been unable to react the right way to the development of political relations between the two countries.

They expressed hope that along with Serbia's closer ties with the European Union and the completion of pan-European traffic corridors, the level of Turkish investments in Serbia will grow too.

Investments in Serbia involve the lowest possible costs of exports to foreign markets, and special opportunities exist for investing along the Corridor 10 route, President Tadic emphasized.

He also urged Turkish businesmen to invest in the construction of a highway linking Belgrade with the Montegerin coastline.

That highway will pass through Sandzak, and consequently secure the economic development of that region and prosperity of the Bosniak minority, he said.

President Gul said that the strategic partnership of the two countries, given their geographic position and economic potentials, has a historic importance.

Serbia will inevitably join the European Union soon. The EU cannot be imagined without Belgrade within it, President Gul noted.

Profound economic reforms are being implemented and businesmen must understand that the future in Serbia will be brighter, he said.

Both presidents pointed to prospective joint ventures of Serbian and Turkish businesmen at third markets as a potentially and mutually very lucrative form of economic cooperation.

The many free trade agreements the two countries have signed will be a great help, they said.

Tadic welcomed Turkey's decision to take part in the South Stream project.

He also expressed hope that Serbia will join in the Nabbuco project in a similar manner.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 19 Sep 2017, 19:42

Medvedev viziton Turqinë

Presidenti i Rusisë Dimitri Medvedev sot mbërriti në Turqi.

Medvedev do të takohet me presidentin Abdullah Gyl dhe zyrtarë të lartë të Turqisë.

Gjatë vizitës, presidenti rus do të jetë i pranishëm në nënshkrimin e disa marrëveshjeve të bashkëpunimit, përfshirë energjinë dhe heqjen e vizave hyrëse.

Rusia është partneri i dytë tregtar i Turqisë dhe lidhjet mes dy vendeve vazhdojnë të përmirësohen.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 19 Sep 2017, 19:42

Nënshkruhet marrëveshja: Rusia do ndërtojë central bërthamor në Turqi

Ankaraja dhe Moska nënshkruan sot marrëveshjen, që Rusia të ndërtojë një central bërthamor në Turqi. Vlera e projektit shkon në mbi 20 miliardë dollarë. Marrëveshja u nënshkrua gjatë vizitës në Turqi të presidentit rus, Dimitri Medvedev.

Kjo është një nga disa marrëveshjet që pritet të nënshkruhen mes dy vendeve në fushën e energjisë.

Pas takimit me homologun e tij turk, Abdulah Gyl, presidenti rus vlerësoi lart përmirësimin e marrëdhënieve në atë që ai e cilësoi si “lidhje strategjike” mes dy shteteve.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 19 Sep 2017, 19:42

Medvedev përfundoi vizitën në Turqi

Presidenti i Rusisë, Dmitri Medvedev përfundoi vizitën e tij në Turqi, e cila u vlerësua si historike.

Miqësia dhe bashkëpunimi ndërmjet Turqisë dhe Rusisë është ngritur në nivelin më të lartë me marrëveshjet njëra më e rëndësishme se tjetra, që u nënshkruan gjatë kësaj vizite.

Marrëveshjet që ranë në sy ishin ajo për ndërtimin e centralit bërthamor në Mersin Akkuyu të Turqisë dhe heqja reciproke e vizave.

Medvedev bashkë me presidentin e Turqisë, Abdullah Gul, mori pjesë në forumin e biznesit Turqi-Rusi.

Në fjalën që mbajti këtu presidenti Gul, ai ju bëri thirrje biznesmenëve për investime dhe tha se heqja e vizave do të sjellë lehtësira për biznesmenët dhe përsëriti edhe një herë objektivin për vëllimin tregtar prej 100 miliardë dollarë.

Ministri i Energjetikës dhe Burimeve Natyrore të Turqisë, Taner Jëlldëz, në përgjigje të pyetjeve pas forumit tha se marrëveshja e firmosur për ndërtimin e centralit bërthamor në Turqi brenda 10 ditëve mund të dërgohet në parlament.

Për gazin natyror që blihet nga Rusia, Ministri Jëlldëz sqaroi se vazhdojnë punimet në kuadër të qëllimit të mirë për të bërë ulje në çmimin e gazit.

Presidenti Gul shtroi një darkë për Medvedevin në pallatin presidencial Çankaya.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 19 Sep 2017, 19:42

Turqia e Serbia pa viza, Erdogan në Beograd

Beograd, 12 Korrik – Beogradi zyrtar ka lejuar lëvizjen e lirë të shtetasve turq brenda territorit të Serbisë dhe për ta përshëndetur një gjë të tillë, sot në kryeqytetin serb ka arritur kryeministri turk, Rexhep Taip Erdogan.

Ai fillimisht është takuar me kryeministrin Mirko Cvetkoviç, ndërkohë do të takohet edhe me presidentin serb, Boris Tadiç.

Bëhet me dijeni ndër të tjera se gjatë bisedimeve në Beograd delegacioni turk do të nënshkruajë memorandumin mbi mirëkuptimin për realizimin e ndërtimit të pjesës së autorrugës Ligë-Çaçak-Pozhega që është pjesë e autorrugës Beograd-Adriatiku jugor.

Gjithashtu do firmoset marrëveshja kornizë mbi realizimin e projektit të rikonstruktimit të rrugës shtetërore M8 nga Novi Pazari deri në Alinoviç.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 19 Sep 2017, 19:43

Maqedonia jashtë rrjetit rajonal hekurudhor

Dje në Bërdo të Kranjit në Slloveni, ministrat e transportit dhe komunikacionit të Serbisë, Kroacisë dhe Sllovenisë arritën një marrëveshje, kurse të premten në Beograd do të firmosin marrëveshjen për formimin e një ndërmarrje hekurudhorë rajonale të përbashkët.

Siç njoftojnë mediat serbe dhe kroate, përveç uljes së shpenzimeve, qëllimi i këtij bashkimi është edhe shkurtimi i rrugës në linjën Stamboll-Lubjanë nga 57 orë në 35 orë.

Sipas ministrave të tre vendeve, me procedurat e tanishme zvogëlohet dukshëm konkurrenca e transportit hekurudhor për shkak të ngadalësisë. Për këtë shkak, ata presin që udhëheqja e përbashkët e hekurudhës t’i thjeshtëzojë edhe procedurat kufitare si dhe kontrollet fito-sanitare dhe veterinare.

Ata paralajmëruan në Kranj se hekurudha e përbashkët do të jetë e hapur edhe për bashkëngjitjen e ndërmarrjeve nga vende të tjera të rajonit që përfshihen në korridorin 10.

Në takimin e Sllovenisë nuk morën pjesë përfaqësues nga Maqedonia. Sot as ministri i transportit Mile Janakievski dhe as drejtori i tij i hekurudhave Oliver Derkovski, nuk ishin të kapshëm për të dhënë përgjigje në pyetjet përse Hekurudhat e Maqedonisë nuk janë pjesë e projektit rajonal, dhe se, a mendohet që në të ardhmen të bashkëngjiten në këtë ndërmarrje të përbashkët.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 19 Sep 2017, 19:43

Ministri i jashtëm turk në Beograd

Ministri i punëve të jashtme të Turqisë, Ahmet Davutoglu, gjendet për vizitë joformale njëditore në Beograd, me ç’rast është takuar me homologun serb, Vuk Jeremiç.

Burimet serbe të informimit bëjnë të ditur se ministri turk do të takohet edhe me presidentin serb, Boris Tadiç.

Sipas po të njejtave burime, qëllim i kësaj vizite të papritur është situata e paqartë në Bashkësinë Islame të Serbisë, ku ka kohë që dominojnë dy rryma të udhëheqjes. Davutoglu do të bisedojë edhe me ministrat në Qeverinë e Serbisë, Sulejmanom Ugljanin dhe Rasim Ljajiqin.

Sipas burimeve turke të afërta me delegacionin turk, Davutoglu pritet të takohet sonte edhe me myftiun kryesor të Bashkësisë Islame të Serbisë, Muamer Zukorliq./e/

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 19 Sep 2017, 19:43

Cvetkovic "përzë" Beqajn nga salla

Ngjarje e pahijshme për ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj dhe organizatorin turk. Ministri i Kosovës është larguar pa dëshirën e tij nga salla, pasi këtë e ka kërkuar kryeministri i Serbisë, Mirko Cvetkovic. Ky i fundit ka refuzuar të hyjë në konferencë me të kuptuar se ndodhet Beqaj në të.

Më pas, organizatori është detyruar t’i kërkoj Beqajt që ta liroj sallën duke 'turpëruar' atë dhe vetë organizatorët turq që duket se tradhtuan miqësinë kosovare, njofton Indeksonline.

Pasi Beqajn 'e fluturuan' nga salla, Cvetkovic ka hyrë brenda duke dhënë ligjëratën e tij.

Forumi Ekonomik për Energji i Detit të Zi është një ngjarje e përvitshme që mbledh liderët e rajonit të diskutojnë për problemet ekonomike dhe të energjisë me të cilat përballet Evropa dhe Azia. /Telegrafi

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 19 Sep 2017, 19:43

Davutoglu në Beograd flet për Kosovën, reagon Daçiq

Shefi i diplomacisë turke, Ahmet Davutoglu, ka qëndruar sot në Beograd, ku ka takuar homologun serb, Ivan Mrkiq.

Sipas mediave serbe, tema të takimit kanë qenë përmirësimi i stabilitetit në rajon, bashkëpunimi ekonomik dhe dialogu në mes të Prishtinës dhe Beogradit.

“Bashkëpunimi ynë strategjik në Ballkan është sinjal i rëndësishëm, mesazh dhe mekanizëm për stabilitet, paqe dhe përparim të rajonit”, citojnë mediat serbe Davutoglun.

Ndërkaq, menjëherë ka reaguar Ivica Daçiq, i cili i ka bërë thirrje Davutoglu që të tregojë maturi kur është fjala për zgjidhjen e statusit të Kosovës, thuhet në një komunikatë të lëshuar nga qeveria serbe.

Daçiq theksoi se qëndrimi politik i Turqisë është i rëndësishëm për stabilitetin e Ballkanit Perëndimor por i ka kërkuar që në lidhje me Kosovën të qëndrojë anash. /Zëri/

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 19 Sep 2017, 19:44

Nikoliç thirrje Turqisë: Mos loboni për Kosovën

BEOGRAD - Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikolic, u ka bërë thirrje autoriteteve turke që të mos lobojnë për njohje të pavarësisë së Kosovës, dhe anëtarësimin e saj në organizata ndërkombëtare.

“Nga Turqia presim që çështja e Kosovës të mos jetë temë e bisedave të saj me partnerë të tjerë… Të mos përpiqet për njohje të pavarësisë së Kosovës dhe të mos lobojë për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare", - deklaroi Nikoliç në Ankara, në samitin trepalësh Turqi-Serbi-Bosnjë.

Sipas mediave serbe, Nikoliç ka falënderuar Bosnjën që nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyThu 21 Sep 2017, 11:21

Turqia ka ndërtuar disa fabrika në Serbi

Turk e shkja, motër e vëlla Vucic-Erdogan-1200x630

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se është i lumtur që sivjet, dhe shumë shpejt, për herë të tretë do të takohet me kryetarin e Turqisë Rexhep Taip Erdogan.

Turqia, ka thënë ai, po bëhet partner gjithnjë e më rëndësishëm i Serbisë.

“Mendoj se Erdogan në Serbi vjen brenda një muaji me një ose me dy avionë me përplot biznesmenë. Turqit kanë ndërtuar fabrika në Lebane, Krupnjë,Zhitoragjë, Vladiçin Han. Njerëzit dhe administratat jetojnë nga ato. Jam i lumtur që i kam lutur të vijnë, ka ende mese të tilla ku dëshiroj ta ndihmoj popullatën tonë dhe jam po ashtu i lumtur që po ndërtojmë marrëdhënie të tilla të suksesshme”, citon FoNet të ketë thënë Vuçiq.

https://www.fmimages.net/turqia-ka-ndertuar-disa-fabrika-ne-serbi/

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla EmptyTue 26 Sep 2017, 13:07

Erdogan në Beograd më 10 tetor, shumë projekte ekonomike të Turqisë në Serbi

Turk e shkja, motër e vëlla Erdo%C4%9Fans%C4%B1rp22-1200x630

Kryetari i Turqisë Rexhep Taip Erdogan do ta vizitojë Beogradin më 10 tetor dhe kjo është dëshmi e miqësisë së madhe ndërmjet dy popujve, ka deklaruar kryetari serb Aleksandar Vuçiq pas takimit me kryetarin turk në Nju- Jork.

“Serbia është vendi kyç në Ballkan për ruajtjen e paqes e stabilitetit dhe për këtë arsye e kemi përkrahur gjithmonë rrugën tuaj evropiane”, citon FoNet t’i ketë thënë Vuçiqit Erdogan.

Sipas Erdoganit këmbimi tregtar ndërmjet dy vendeve vjet ka qenë 800 milionë dollarë.

“Qëllimi i përbashkët duhet të jetë këmbimi 1 miliard dollarë dhe për këtë arsye mbështes që sa më shumë investitorë tanë të investojnë në Serbi”, ka thënë Erdogan.

Temë e bisedës Erdogan – Vuçiq kanë qenë projektet infrastrukturore për të cilat është e interesuar pala turke siç janë aerodromi në Kralevë, magjistralja Tutin – Novi Pazar – Sjenicë dhe magjistralja Beograd – Sarajevë.https://www.fmimages.net/erdogan-ne-beograd-me-10-tetor-shume-projekte-ekonomike-te-turqise-ne-serbi/

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Sponsored content
Turk e shkja, motër e vëlla Empty
MesazhTitulli: Re: Turk e shkja, motër e vëlla   Turk e shkja, motër e vëlla Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Turk e shkja, motër e vëlla
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Tokat tona dhe kolonitë e afërme-
Kërce tek: