FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Shqiptaret ne Demir Hisar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sabaja

Sabaja

Numri i postimeve : 19
Join date : 17/03/2013

Shqiptaret ne Demir Hisar Empty
MesazhTitulli: Shqiptaret ne Demir Hisar   Shqiptaret ne Demir Hisar EmptyMon 01 Apr 2013, 09:46

Ne vijim po japim nje pasqyre te viseve shqiptare ne Pellagoni. Fare pak gjera dime per komunen e Demir Hisarit, ku ka plot fshatra shqiptare. Ne kete komune gjendet edhe keshtjella lindore e shtetit te Skenderbeut, Sfetigradi i famshem, ne te cilin ishte stacionuar ushtria arberore nen udheheqjen e Mosi Golemit.

Te dhenat e meposhtme synojne t'ju japim nje pasqyre mbi kete komune dhe shqiptaret e atjeshem!

Shqiptaret ne Demir Hisar Image
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sabaja

Sabaja

Numri i postimeve : 19
Join date : 17/03/2013

Shqiptaret ne Demir Hisar Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Demir Hisar   Shqiptaret ne Demir Hisar EmptyMon 01 Apr 2013, 09:51

Nje fshat i banuar me shumice shqiptare eshte edhe Obedniku. Shih vendodhjen e tij ne harte (simboli tregues me ngjyre te kalter):

Shqiptaret ne Demir Hisar Image

Perndryshe ja nje reportazh gazetaresk mbi kete fshat, i cili si aktivitet kryesor ekonomik ka perpunimin e duhanit:

Cito :
Si fshat i vetëm i banuar edhe me shqiptarë, pushteti lokal i ka izoluar krejtësisht, duke i lënë që ekzistencën ta sigurojnë vetëm nga ajo pak hapësirë bujqësore, edhe pse dikur shqiptarët e Obednikut ishin auto-transportuesit më të dalluar në Maqedoni

Manastir - Rreth 30 kilometra në veri të Manastirit dhe vetëm shtatë kilometra në jug të qendrës komunale–Demir Hisar, përgjatë rrugës që lidh edhe Smilevën, në një luginë të ngushtë shtrihet fshati piktoresk, Obedniku. Obedniku dikur ka qenë fshat i pastër shqiptarësh, por shpërnguljet për në Turqinë e largët kanë bërë që ai sot të numërojë rreth 60 familje, nga të cilat rreth 40 janë familje shqiptare, kurse të tjerët maqedonas, të ardhur në pronat e shqiptarëve të shpërngulur. Edhe pse maqedonasit janë me pakicë, megjithatë ata janë të favorizuar nga të gjitha pushtetet e regjimet, sidomos gjatë këtyre 20 viteve të fundit. Shqiptarët e Obednikut me nostalgji flasin për të kaluarën e tyre. Ishin auto-transportues të dalluar jo vetëm në këtë pjesë të Maqedonisë, por me kamionët e tyre kryenin shërbime në gjithë territorin e vendit, jo rrallë edhe jashtë. S’kishte familje shqiptare që nuk posedonte të paktën dy kamionë. Ndryshimet politike, në vend që të sjellin kushte edhe më të mira për këta shqiptarë, ndodhi e kundërta. “Ishte ajo periudhë e artë për obednikasit”, fillon rrëfimin e tij Qenan Xhaferi, kryetar i Bashkësisë lokale të Obednikut. “Kishim një bashkëpunim të jashtëzakonshëm me ndërmarrjen komunale për ekonomizim me pyjet ‘Biglla’, drurët e së cilës i transportonim dhe i shisnim në tërë territorin e Maqedonisë”, shprehet ai, për të shtuar se shpërthimi i pluralizmit politik sikur të ishte sinjal për shpërthimin e diskriminimi total nda shqiptarëve. “Shpresuam se me pluralizmin politik dukshëm do të përmirësohet pozita jonë këtu në Obednik, si i vetmi fshat i banuar edhe nga ne shqiptarët, por ndodhi e kundërta. Pluralizmi sikur të ishte sinjal për diskriminimin tonë, kështu që maqedonasit na i ndërprenë të gjitha burimet për të siguruar ekzistencën tonë”, thotë ai.
Banorëve të lavdishëm të transportit tani automjetet u kanë ngelur në shtëpi, si suvenire nga e kaluara. “Automjetet tona po ndryshken nëpër oborret e shtëpive. Nuk na jep punë as Ndërmarrja për ekonomizim me pyjet ‘Biglla’, e as KEM ‘Bitolla’, edhe pse vazhdimisht paraqitemi në tenderët e shpallur”, thotë ish auto-transportuesi Mevlud Shabani. “Mosangazhimi jonë kryekëput bazohet në baza nacionale. Që ta argumentojë këtë, do të kisha shtuar vetëm faktin se angazhohen auto-transportues nga Kërçova, Gostivari dhe bile edhe nga Maqedonia Lindore, por vetëm nga Obedniku jo. Ky është edhe një presion ndaj shqiptarëve me qëllim që ta braktisim fshatin”, thekson Mevludi. Votat e kufizuara janë shkaku i vërtetë që shqiptarët e këtij fshati nuk janë të përfaqësuar në vetadministrimin lokal. “Gjatë zgjedhjeve lokale, në të shumtën e rasteve për të mos u mbetur hatri kësaj apo asaj partie, me një marrëveshje mes nesh i ndajmë votat për gjysmë, kështu njëra gjysmë voton për njërën, kurse tjetra për partinë tjetër, me shpresë se do t’i realizojnë premtimet. Por, sapo mbarojnë zgjedhjet dhe njëra nga partitë pozicionohet në pushtet, premtimet dhënë shqiptarëve nuk vlejnë”, shton Qenan Xhaferi. Në zgjedhjet parlamentare maqedonasit nuk atakojnë pas votave të shqiptarëve, duke e ditur se do të votojnë për partitë shqiptare. “Edhe në zgjedhjet parlamentare veprojmë me marrëveshje mes nesh. Sërish ndahemi në dy pjesë të barabarta, por gjithçka është e kotë. Edhe partitë tona kur pozicionohen në pushtet, harrojnë se edhe në këtë komunë jetojnë ca shqiptarë të diskriminuar fund e majë. Ne nuk kërkojmë kushedi çfarë, vetëm të ndikojnë në ndërmarrjet për angazhimin të automjeteve tona, edhe ne fitojmë kafshatën e gojës me djersën tonë. Intelektualët tanë bredhin rrugëve të fshatit, të papunë. A s’është edhe një diskriminim tjetër nga shqiptarët? Unë kështu do ta kisha vlerësuar mosinteresimin e partive tona për fatin e obednikasve”, thotë kryetari i Bashkësisë lokale të Obednikut, Qenan Xhaferi. (Q.H./KOHA)

http://www.koha.mk/aktuale/6506.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sabaja

Sabaja

Numri i postimeve : 19
Join date : 17/03/2013

Shqiptaret ne Demir Hisar Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Demir Hisar   Shqiptaret ne Demir Hisar EmptyMon 01 Apr 2013, 09:59

Historiani nga Kercova, Ilmi Veliu ka zbuluar se keshtjella e Sfetigradit duhet te kete qene ne Drevnik te Demir Hisarit (fshat ky i banuar edhe sot me shqiptare):

Shqiptaret ne Demir Hisar Clipboard01eqj

Cito :
I ZBULOVA THEMELET E KALASE SE SKENDERBEUT, “SVETIGRADI” E QE ESHTE NE DEMIRHISAR, AFER MANASTIRIT-MAQEDONI, DHE JO NE KOXHAXHIK TE DIBRES

Nga Dr. sc. Ilmi Veliu, historian i Mesjetes

Pas shumë gjurmimesh arrita të zbuloj se kështjella e Sfetigradit që e përmend Marin Barleti e që ka qenë kështjella kryesore në kufirin mbrojtës lindorë të shtetit të Skënderbeut është mali i Drevenikut, i lartë 1494 m, ashtu si që e përshkruan Barleti e që gjendet në mes të Manastirit, Prilepit-ose fushës së Pellagonisë, Krushevës dhe Demir Hisarit. Më saktë, Barleti ka thënë se nga maja e këtij mali, ku edhe ka qenë kështjella e Sfetigradit ka mund të shihet e gjithë fusha e Maqedonisë, dhe me të vërtetë nga maja e këtij mali shihet Pellagonia. Mali në hartën gjeografike është I shënuar me emrin “Kale” dhe është i lartë 1494m. e që nga vendasit quhet Mali I Dervenikut. Dmth edhe mali edhe maja e malit në hartë janë të shënuara me emrin Kale që në shqip do tq htotë “Kalaja” ose Kështjella. Mali në fund ,reth e përreth ka rrugë dhe fushë pjellore ku janë të vendosur një numër i madh fshatrash. Duke gjurmuar e gjetëm rrugën dhe hypëm në lartësinë e 1000 m dhe u habitëm kur gjetëm fshatin me emrin Drevenik (në hartë Dervenik) i banuar me shqiptarë. Fshati ka pasur mbi 80 shtëpi dhe sipas tregimit të banorëve, eksiston aty që nga koha e Skënderbeut. Ata na treguan se kështjëlla e ka emrin “Kalaja e Drevenikut” (Derveniçko Kale, maqedonisht).

Unë nuk mund të argumentoj se Barleti ishte apo nuk ishte në Sfetigrad, por sipas përshkrimit që na jep dhe terreni, ashtu si duket sot, mendoj se ai ka qenë më shumë se njëherë në Sfëetigrad.

Ka të drejtë Dr.Kasem Biçoku kur thonë se: ”Oruçi e nën ndikimin e tij edhe kronistët dhe historianët tjerë osmanë, emrin e kështjellës së Sfetigradit e kanë ngatërruar me atë të Koxhaxhikut. Malin që e përshkruan Barleti, në rrëzë ka rrugë që mund t`i biesh rreth e rrotull dhe ka një diametër prej afërsisht 60 km gjatësi. Në të katër anët ka vendbanime që sot janë sllavomaqedone dhe tri shqiptare. Në kohën e Skënderbeut kanë qenë shqiptarë dibranë, por ka pasur edhe asi “që nuk e kanë folur gjuhën e epirotëve, të ngjashëm me bullgarët dhe grekërit.”thotë Barleti.

Rrëzë malit të Kalasë (Kale) sot gjenden këto vendbanime:

-Në lindjë,nga jugu në verivanjevc, Podino, SvetiTodor, Trnovc.
-Në veri, nga perëndimi në lindje: Vardino, Sveta, Buçin.
-Në Perëndim, nga veriu në jug: Kuterino, Suhodoll Lopate.
-Në jug, fshati shqiptarë Drevenik që gjendet lartë 1000m mbi det.
Shqiptarë kanë vetëm Suvodolli, Tërnovci dhe Dreveniku.
Nëse shkojmë nga Kërçova për në Manastir, duhet të kalojmë Sopotnicën, pastaj Demir Hisarin dhe në kilometrin e 5 nga Demir Hisari aty ku është fshati Lopate kthejmë në anën e majtë. Rruga është malore por e kalueshme e që është 6 km e gjatë dhe na çon drejt në Drevenik. Ky fshat mund të llogaritet si vendbanimi i kalasë, sepse gjendet 500 m nën sheshin e kalasë. Duket se prej këtu fillon kalaja ose më mirë të themi toka e cila është pjellore dhe e kanë punuar banorët e Sveti Gradit.

Përveç kalasë kryesore që gjendet në majë të malit, për të cilën na tregon Barleti, dhe e vërtetojnë vendasit ekzistojnë edhe dy kala tjera më të vogla dhe në nivele më të ulta. Sipas asajë që e vërtetojnë vendasit njëra quhet Kalaja e vogël, ose Kalaja e Xhagorit dhe gjendet në anën jugore të malit, në drejtim të jugperëndimit dhe kalaja tjetër që është në veriperëndim të malit dhe quhet Kalaja e Graishtës.(sllavisht Graishko Tumbe). Duket se këto kanë qenë kala ndihmse të cilat kanë qenë edhe si kala mbrojtëse ndaj kalasë së madhe dhe e gjithë kjo ka qenë një qytet i quajtur qyteti i Sfetigradit e që sot nga emri I atij qyteti ruhen emrat e fshatrave: Sveta Petka, Sveti Todori dhe Sveta.
Për zbulimet e mija e konsulltova Dr. Reshat Nexhipin, dr.profesor I historisë dhe patriot e luftëtar për çështjen shqiptarë, nga Manastiri, dhe shumë I njohur ndër shqiptarët, të cilit edhe I ju dogj shtëpija në konfliktin shqiptaro-sllav të 2001. Ai më dha përkrahje shumë të madhe por më propozoi që të konsulltohesha edhe më dikënd nga mëma Shqipëri, sepse siç u shpreh ai, mos do të na hidhërohen për këthesën e madhe që do të bëhej për Sveti Gradin.

Ne gusht të vitit 2005 në Strugë mbahej një simpozium kushtuar Ibrahim Temos dhe ….. ku mora pjesë edhe unë. Aty pata rast të takohem me drejtorin e Insttitutit të Historisë të Tiranës Dr.Marenglen Verli. Në bisedë me te më tregoi për profesor Kasem Biçokun, specialist I periudhës së skënderbeut e të cilin unë nuk e njihja por I kisha analizuar qëndrimet e tij në Historinë e Popullit Shqiptar botimi 2002 e që dallonin nga qëndrimet e mëhershme dhe të historianëve tjerë në lidhje me Svetigradin dhe malin Mokra.

Pas disa ditësh unë e vizitova profesor Marenglenin në Tiranë dhe ai më njohtoi me profesor Kasem Biçokun. U pajtua plotësisht me zbulimet e mija dhe shprehu dëshirën që të vinte në teren dhe sëbashku ti vizitonim edhe njiherë ato vende për të cilat ai kishte ëndërruar gjatë kohë.
Ditën e caktuar unë I prita në Qafë Thanë. Delegacioni I Tiranës ishte nga tre antar. Pro.dr.Kasem Biçoku, specialist I periudhës së Skënderbeut, Dr.Driton Egro, specialist I osmanishtes dhe përkëthyes I dokumentave osmane 10 vjet me rradhë në Stamboll, Prof. dr. Agron Gani, profesor I histrisë së Re të Universitetit të Tiranës.

Që ekspedita të jetë më profesionale dhe më shkencore, sepse kishte të bënte më nji kthesë shumë të madhe të historis së skënderbeut, morem me vehte Hazem Beshirin, I cili kishte jetuar në Dervenik më tepër se 35 vjet dhe se I dinte të gjith vendet që do të na interesonin neve. Unë, vetë e kisha vizituar këtë mal një ditë me herët dhe se dyti herë shkuam me mjekun specialist të sportit D-r Ismet Murati (edhe pse nuk është historian, shumë I intereson historia, sidomos ajo shqiptare) por nuk patëm mundësi që ti lokalizonim të gjitha imtësitë që na interesonin sepse nuk kishim dikend të vendit që do të na udhëhiqte. Dhe këtë rast ate e bëni zotëri Hazem Beshiri I cili në moshën 75 vjeçare erdhi dhe gjatë gjithë ditës na shëtiti nëpër malin e Drevenikut. Me këtë rast lokalizuam sheshin e kalase I cili ishte në veri të malit, rreth nji orë hecje në këmbë nga fshati drevenik. Në rrafshin e kalasë dukeshin themelet e kalasë me një diametër prej 285 hapa rreth, 90 hapa I gjatë dhe 75 hapa I gjërë. Jashta murit të bredshëm të kalasë dukeshin gjurma themelesh ku shihej se ka pasur edhe mure tjera dmth kalaja mund të ketë qenë e rrethuar me më tepër se një murë.Në anën jug lindje të kalasë dukeshte edhe hendeku që kishte qenë rrëzë murit të kalasë. Xha Hazemi na ndihmoj ta lokalizonin pusin e kalasë, pastai kronin I cili ishte jashta mureve të kalasë, por shumë afër mureve. Profesor Kasemi plotësisht u pajtua se kjo është kalaja e shumë kërkuar e Sveti Gradit e që deri më tash është menduar se është në Koxhaxhik të Dibrës, kundër të cilit mendim kanë qenë edhe dy autorë sllavomaqedon, edhe vetë Kasem Bioku por që deri më tash nuk është ditur se ku do të ishte Svetigradi. Dhe ja ky ishte një rast për tu kremtuar se në 600 vjetorin e lindjes së Skënderbeut zbulohet Svetigradi dhe ku zbulim vertetohet nga ekspertët e Tiranës, fjala e të cilve përherë ka pasur peshë të madhe tek ne shqiptarët jashta kufirit administrativ të Shqipërisë po edhe nëse ka qenë gabim.

Nga maja e këti mali duket në veri Sopotnica dhe Krusheva, në Veri lindje Debrishta dhe Prilepi, në Lindje fusha e Pellagonisë, në jug Manastiri, në jugperëndim Ohri dhe në perëndim liqeni I Strezhevës dhe Demir Hisari. Dmth më tepër se 1/3 e Maqedonisë shihet si në pëllëmbë të dorës dhe prej këtu ushtrija osmane do të dukej ngado që të vinte. Dhe drejt kësajë kalaje mund të vinte nga Selaniku-Manastiri, nga Velesi-Prilepi dhe nga Shkupi-lugina e Treskës-Brodi.
Tereni me të vërtetë është shumë I rrëpitë në të tre anët. Vetëm nga jugu është më I rrafshët dhe sipas Barletit aty do të ketë qenë edhe porta e cila ka qenë shumë e përforcuar sepse nga I vetmi drejtim osmanët mundeshin ti afriheshin kalasë.(Barleti)

Faqe 200,”...Por meqenëse vendi ishte prej natyre i ashpër dhe i lartë, armiqtë shtyheshin vetë pa mundim dhe shpartalloheshin me goditjen më të vogël nga ata të qytetit..... ata të qytetit kishin përreth një grumbull gurësh dhe hunjësh me majë, të cilët përshkak të pjerrtësisë së vendit binin vetë si predha sapo i lëshonin me shtytjen më të vogël, kundër armiqvet nën të. Dhe me të vërtetë vendi ishte aq i pjerrtë sa s`të zinte këmba dhe gjëkundi e skishe ku të mbaheshe, veç se me ndonjë litar të fortë.....Në anën tjetër të qytetit ku vendi ishte më i sheshtë, pran portave, ishin lëshuar në ballë rojet e armatosura. Ata që mundoheshin të hypnin me shkallë u priteshin duart dhe rrëzoheshin... Për mbi të gjitha lufta bëhej me gurë që lëshoheshin së sipërmi e binin me një zhurmë të hatashme dhe bënin kërdi mbi të gjithë që ishin poshtë...”
Në fund doli konkludimi I përbashkët I imi dhe I delegacionit të Tiranës se malin të cilin e zbulova unë është me të vërtetë qyteti dhe kalaja e Svetigradit dhe assesi nuk ka mundësi të jetë Koxhaxhiku në Dibër, dhe u kërkojmë ndjesë të gjith atyre që deri tash dhanë shumë mund për ta vërtetuar tezën se Svetigradi është Koxhaxhiku I Dibrës..

*).Në ekspeditën e fundit që ia bëmë malit të Drevenikut e me qëllim që të verifikojmë themelet e kalasë së Svetigradit ishin:

Delegacioni zyrtar nga Tirana që udhëhiqej nga
Prof. dr.Kasem Biçoku, specijalist I periudhës së Skënderbeut. Pastaj
Dr.Dritan Egro, studius I gjuhës osmane dhe përkthyes I dokumentave osmane.
Prof. Dr. Agron Gani, professor I universitetit të Tiranës.
D-r Ismet Murati, aktivist dhe adhurues I historisë shqiptare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sabaja

Sabaja

Numri i postimeve : 19
Join date : 17/03/2013

Shqiptaret ne Demir Hisar Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Demir Hisar   Shqiptaret ne Demir Hisar EmptyMon 01 Apr 2013, 10:11

Vend-ndodhja e fshatrave shqiptare Suvodoll, Ternoc dhe Drevnik, te cilat gjenden shume afer njera tjetres e se Obedniku s'eshte edhe aq larg. Pra eshte nje zingjir katundesh shqiptare!

Shqiptaret ne Demir Hisar Derriopos

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Shqiptaret ne Demir Hisar Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Demir Hisar   Shqiptaret ne Demir Hisar Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shqiptaret ne Demir Hisar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Maqedonia-
Kërce tek: