FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Birra ('sabaia' & 'bryton')

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 665
Join date : 17/03/2013

Birra ('sabaia' & 'bryton') Empty
MesazhTitulli: Birra ('sabaia' & 'bryton')   Birra ('sabaia' & 'bryton') EmptySun 09 Apr 2017, 11:26

Sabaia duhet të ketë qenë birrë e ashtuquajtur 'lager', e cila fermentohet për kohë më të gjatë në temperatura më të freskëta, dhe tharmi qëndron në fund të fuqisë (vozgës, enës etj)

Brytoni ose Brutoni ka qenë një lloj i ashtuquajtur 'ale', e cila prodhohet shumë më shpejt, kërkon temperaturë të ngrohtë, dhe tharmi është i një lloji të veçantë i cili qëndron në pjesën e sipërme të lëngjeve.

Sabaia si fjalë haset edhe te ilirët edhe te thrakët. Sabazios quhej zoti i birrës.

Ka dhe emërtime tjera:

Parabias ishte birrë e bërë nga meli te paionët, parabiē.

Kamon, quhej birra nga dalmatët


[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

SABAIA

BRITON

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Birra ('sabaia' & 'bryton')
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë dhe Natyrë :: Kuzhina popullore shqiptare-
Kërce tek: