FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sabaja

Sabaja


Numri i postimeve : 19
Join date : 17/03/2013

Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit Empty
MesazhTitulli: Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit   Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit EmptySat 30 Mar 2013, 13:31

Nje fakt qe demanton propaganden serbe se s'ka pas kurre shqiptare ortodoks ne Dardani e viset e tjera eshte edhe ky si vijon;

- Ne kohen e Skenderbeut (por edhe para tij e pas tij), shqiptaret i perkitnin ritit ortodoks. Kjo duhet te vleje edhe per Genten, Dardanine, Pollogun e Pellagonine. Mbase burimet qe flasin per te ashtuquajturen "fe serbe" s'jane asgje tjeter pervec referenca te terthorta ne orthodoksine shqiptare te ketyre trevave.

Une po sjell disa te dhena nga nje historian i rendesishem:

...gjate periudhes se shpernguljeve te medha, vihet re nje ardhje e numert e prifterinjeve ne Malin Athos nga te gjitha anet e Evropes jugore. Ardhesit e rinj ishin greke, sllave, shqiptare, vllehe, molldave e madje edhe ruse. Provinca e Maqedonise jugore perfaqesonte qendren me te rendesishme te fese ortodokse....

Pershkrimet me te vjetra dhe me te hershme qe kemi per malin e Shenjte (dmth per Athosin) jane shkruajtur nga pelegrinet ruse. Ne keto kronika ne te cilat e verteta eshte e perzier me mitin, tregohet hollesisht per kushtet dhe historine e ketyre manastireve, "metohia" e tyre (pronat) dhe fermat ne Kalkidike dhe ne afersi te Selanikut, e thesareve qe fshihen atje, dhuratat e shtrenjta e te cmueshme te perandoreve bizantin, reliket e shenjta ne keto prona e shume gjera te tjera qe benin nje atmosfere te devotshmerise fetare.

Ne fund te shekullit te 15te, pelegrini rus Isiah thote se prifterinjte ndihmonin njeri-tjetrin me pune te ndryshme, perfshire edhe punimin e vneshtave. Sulltani qortonte prifterinjte e Malit te Shenjte, thote Isahi, pse keta strehonin te arratisurit duke i bere prifterinje. Ai thote se gati gjysma e manastireve jane sllave ose shqiptare. Si serbe ai cileson Docheiariou, Grigoriou, Ayiou Pavlou, nje manastir ne afersi te Ayiou Pavlou dhe i dedikuar per Shen Gjonin Teologun dhe manastiri Chilandariou. Panteleïmon eshte rus, Simonopetra (see fig. 57) eshte bullgar dhe Karakallou dhe Philotheou jane shqiptare.

Mund te sherbeheni me te dhena me te imtesishme ne kete vegez:
http://www.promacedonia.org/en/av/av_6_1.htm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sabaja

Sabaja


Numri i postimeve : 19
Join date : 17/03/2013

Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit Empty
MesazhTitulli: Re: Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit   Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit EmptySat 30 Mar 2013, 13:34

Manastiri shqiptar i Filotheut - Pamje nga perspektiva te ndryshme

Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit 800px-Philotheou_monastery

Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit Lossy-page1-800px-Mount_Athos-_Monastery_Filotheou_and_sea.tif
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sabaja

Sabaja


Numri i postimeve : 19
Join date : 17/03/2013

Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit Empty
MesazhTitulli: Re: Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit   Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit EmptySat 30 Mar 2013, 13:37

Ja o vellezer edhe manastiri tjeter shqiptar i Karakallou:

Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit Images?q=tbn:ANd9GcT3CdmAUdurM_qAtlxIIKQijfoitDG4s-k-cc1LbFRjm7UBTZBn

cfare pamje idilike! Kushedi sa e sa dokumente te vyera per historine tone kombetare fshihen aty...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sabaja

Sabaja


Numri i postimeve : 19
Join date : 17/03/2013

Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit Empty
MesazhTitulli: Re: Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit   Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit EmptySat 30 Mar 2013, 13:46

Nje prej kullave me te larta te ketij manastiri "serb" quhet ne dokumentet sllave 'Arbanashki pirg" (pirgu shqiptar):

Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit 800px-Monastery_Hilandar_in_1896
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit Empty
MesazhTitulli: Re: Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit   Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Trashegimia shqiptare ortodokse ne malin e Athosit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pamja shqiptare e Maqedonise, dje, sot dhe neser
» Gjurme te tradites ortodokse ne malet e Dardanise
» Shqiptaret ndertuan Kishat Ortodokse ne Dardani
» Shqiptarë të turqizuar
» Astronomi shqiptare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Histori :: Arbnorët-
Kërce tek: