FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kërcënon punëtoret shqiptarë me mësim të serbishtes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 665
Join date : 17/03/2013

Kërcënon punëtoret shqiptarë me mësim të serbishtes Empty
MesazhTitulli: Kërcënon punëtoret shqiptarë me mësim të serbishtes   Kërcënon punëtoret shqiptarë me mësim të serbishtes EmptyThu 01 Oct 2015, 12:26

Drejtori i Rivierës së Ulqinit kërcënon punëtoret shqiptarë me mësim të plotë të gjuhës malazeze

”Në komunikim të shpeshtë që kam me Ju, kam vërejtur se shumë keq përdorni gjuhën malazeze.

Për shkak të natyrës së punës në gjuhën malazeze duhet çdo ditë të komunikoni, si me koleget e punës, ashtu edhe më mysafirë, jeni të detyruar që gjatë muajve të dimrit plotësisht të mësoni gjuhën e shtetit në të cilin jetoni dhe punoni.

Nëse nuk e përmbushni detyrimin e mësipërm do të jemi të detyruar që të ju vendosim në vende të punës ku do të keni kontakt dhe komunikim minimal me kolegë dhe mysafirë”, kjo është një pjesë e shkresës që drejtori i ndërmarrjes hotelerike ”Riviera e Ulqinit” ju ka dorëzuar disa punëtorëve shqiptarë të kësaj ndërmarrjeje.

Përmbajtja e letres është shumë shqetsuese duke ditur se pjesa më e madhe e shqiptarëve në masë të madhe njohin dhe flasin gjuhën malazeze. Në këtë leter bie në sy kërkesa për mësim të gjuhës malazeze me qëllim komunikimi me koleget e punës aq më shumë kur dihet se gjuha shqipe është gjuhë zyrtare në Mal të Zi dhe në përdorim të lirshëm.

Shqiptarët në Ulqin njhen edhe për atë që përveç njohjes së gjuhë shqipe dhe malazeze në mase të madhe njohin edhe gjuhët përëndimore si ato angleze dhe gjermane. Pjesa më e madhe e mysafirëve gjatë stinës së verës në këto hotele janë të huaj.

Kërcënon punëtoret shqiptarë me mësim të serbishtes Letra-e-drejtorit-te-rivieres-se-ulqinit-punetoreve


http://ulqini-online.com/sajti/?p=5885

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Kërcënon punëtoret shqiptarë me mësim të serbishtes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Malësia-
Kërce tek: