FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pelegrinazh ilir në majën e Rumisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 665
Join date : 17/03/2013

Pelegrinazh ilir në majën e Rumisë Empty
MesazhTitulli: Pelegrinazh ilir në majën e Rumisë   Pelegrinazh ilir në majën e Rumisë EmptySat 13 Jun 2015, 12:41

E pushtuan Malin e Zi apo majën e Rumisë?

Shkruan Astrit Gjocaj

Pelegrinazh ilir në majën e Rumisë Astrit-gojcaj-300x286

Të dielën disa shoqata të bjeshkatarëve nga Shqipëria dhe Kosova kanë vizituar dhe pushtuar majën e Rumi-s në Mal të Zi e që policia e Tivarit paska nisur hetimet për bjeshkatarët që kanë pozuar me flamuj shtetëror e kombëtar të tyre në arritjen e suksesit të aktivitetit duke pushtuar këtë maje. Ajo që më bëri përshtypje është frika dhe fobia që është krijuar nga shqiponja prej vendeve të ish “Jugosllavisë” apo shteteve sllave sa që edhe nga një vizitë për rekreacion nga disa shoqata i epet kaq rëndësi dhe tretman sa fillojnë hetime dhe zë vend në media për simbolet që më të drejtë i kanë përdorë. Pse askush nuk u mor me shoqatën e bjeshkatarëve nga Mali Zi që në të njëjtën kohë kishte pushtuar majat e Korfit në Kosovë dhe kishte ngritur flamurin e shtetit malazez po në të njëjtën formë dhe karakter, askush se konsideroj provokim e as nuk e mori si diçka jo normale as ta debatoj e lërmë të fillojnë hetime e gjëra të ngjashme. Kjo është për të ardhur keq se si sillen dhe përdoren standarde të dyfishta për të njëjtat gjëra dhe shtete e sidomos kur janë në pyetje organizime për kulturë dhe rekreacion, duke parë se sa frik dhe se si u është shndërruar në s’mundje shqiponja kamë frik që ndonjë dit do të na vënë faj dhe për shqiponjat që mund të fluturojnë mbi hapësirat e këtyre vendeve pse si kemi ndaluar por kemi lejuar të kalojnë andej dhe se janë provokuar më këtë gjë. Shpresoj që një dit të pranohet realiteti faktik i shqiptarëve nga këto vende dhe mos të merren me përralla të tilla.

Pelegrinazh ilir në majën e Rumisë Mali-i-zi-rumi-korfit

http://ulqini-online.com/sajti/?p=3883

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Pelegrinazh ilir në majën e Rumisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Malësia-
Kërce tek: