FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Ushtarët shqiptarë në Zvicër

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Ushtarët shqiptarë në Zvicër Empty
MesazhTitulli: Ushtarët shqiptarë në Zvicër   Ushtarët shqiptarë në Zvicër EmptyWed 08 Apr 2015, 19:01

Ushtarët shqiptar në Zvicër ngrenë flamurin shqiptar, tërbohen zviceranët

Ushtarët shqiptarë në Zvicër Auto_z11428484816-800x451-800x360

Fotografimi me flamurin shqiptar dhe postimi i fotografisë në Facebook u ka hapur telashe disa të rinjve shqiptarë të cilët shërbenin në ushtrinë zvicerane.

Fotografia është bërë lajm i madh në Zvicër madje disa e kanë quajtur edhe “Tradhti”. Një hapësirë e veçantë i është dhënë edhe në të përditshmen Blick.ch.

Në uniform përfaqësojnë Zvicrën. Por shtatë ushtarë të rinj më parë do të fotografoheshin me flamurin shqiptarë me shqiponjën dy krenare në tren duke u ndier krenar dhe duke ngritur pushkët në ajër. Kështu e nis një shkrim të saj e përditshmja zvicerane Blick.ch përcjell Zeri.info.

Më 2 prill, njëri nga ta ka postuar këtë fotografi në Facebook duke shkruar. “Një kapitull ka përfunduar mirëpo ne mbesim shokë”. Një oficer i cili pa foton në Facebook thotë. “Kjo kufizohet me tradhtinë”.

Oficeri ka mirëkuptim për atë që zviceranët me prejardhje të huaj të ruajnë rrënjët e tyre.

“Por këta burra bartin uniformën dhe duket qartë se janë ende në shërbim ushtarak. Për këtë arsye ata duhet të qëndrojnë 100 për qind mbrapa ushtrisë së vendit që i shërbejnë – dhe jo mbrapa një flamuri të huaj. Kjo është çështje dinjiteti dhe respekti”, përcjell Zeri.info.

Prandaj rekrutët duhet që të operojnë në një gjuhë gjatë shërbimit me njëri tjetrin dhe jo në gjuhën e tyre amtare. Zëdhënësi i ushtrisë zvicerane, Christoph Brunner i ka dhënë të drejt oficerit.

“Nëse dikush ka të veshur uniformën tonë atëherë flamuri zviceran është i vetmi që dëshirojmë të shohim. Të gjithë flamujt tjerë janë të panevojshëm”, ka thënë ai përcjell zeri.info.

Mbi të gjitha duhet që anëtarët e ushtrisë, fotot të cilat i bëjnë gjatë shërbimit, t’ia lejojnë vetes t’i postojnë ato në Internet vetëm me lejen e udhëheqësit të tyre. Ky gjest i të rinjve shqiptare tani do të shkoj në policinë ushtarake ka thënë zëdhënësi Christoph Brunner.

Ata do të gjejnë se kush janë ushtarët të cilët janë fotografuar me flamurin me shqiponjën dy krenare.

Ata do të marrin një letër nga komandanti i tyre e cila do tu tregoj se a do të përballen me një qortim, gjobë apo edhe arrestim.

Blick.ch kishte provuar që të kontaktoj edhe me ushtarët të cilët kanë pozuar me Flamurin Shqiptarë mirëpo asnjëri prej tyre nuk ishte i gatshëm që të flas.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Ushtarët shqiptarë në Zvicër
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Rhaetia-
Kërce tek: