FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Shqiptarët e St.Gallenit përkujtuan 50-vjetorin e vdekjes së Nolit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Shqiptarët e St.Gallenit përkujtuan 50-vjetorin e vdekjes së Nolit Empty
MesazhTitulli: Shqiptarët e St.Gallenit përkujtuan 50-vjetorin e vdekjes së Nolit   Shqiptarët e St.Gallenit përkujtuan 50-vjetorin e vdekjes së Nolit EmptySat 21 Mar 2015, 22:56

Studentët shqiptarë të St.Gallenit përkujtuan 50-vjetorin e vdekjes të Fan Nolit

Shqiptarët e St.Gallenit përkujtuan 50-vjetorin e vdekjes së Nolit FullSizeRender

St.Gallen, 21 mars – Studentët shqiptarë të Universitetit të St. Gallenit mbrëmë organizuan Akademi përkujtimore për 50-vjetorin e vdekjes së Fan Stylian Nolit. Si ligjërues ishte i ftuar historiani dhe autori shqiptar në Zvicër Jon Leka.

Llukman Halili- Foto Arigona Kajtazi

Akademinë përkujtimore e hapi kryetarja e shoqatës së akredituar shqiptare pranë Universitetit të St. Gallenit, Argona Kajtazi.

Mbrëmë në sallën e senatorëve të Universitetit e St. Gallenit u mbajt akademi përkujtimore për 50- vjetorin e vdekjes së Fan Sylian Nolit, njërës nga figurat më të shquara të historisë shqiptare, ashtu siç edhe e nënvizoi që në fillim të fjalës së tij referuesi i parë dhe absolventi i këtij Universiteti Faton Musliji. I fundit i bëri një refleksion jetës dhe veprës së Nolit që nga qëndrimi i tij në Sofje, Athinë, Aleksandri, Boston e deri në Tiranë e anasjelltas. Si pika qendrore të biografisë së eruditit, përkthyesit dhe politikanit ndër më të mëdhenjtë e historisë u përmenden periudhat dhe ngjarjet ndër më të rëndësishmet si; shtytja e Wodroow Wilsonit për ta përkrahur pavarësinë e Shqipërisë në Konferencën e Parisit, anëtarësimin e vendit në Lidhjen e Kombeve, përpjekjen për një kishë autoqefale shqiptare dhe revolucionin e qershorit.

Kontinuitetin e siguroi studenti i marrëdhënieve ndërkombëtare të këtij Universiteti Nol Palushaj, i cili lexoi një tekst të emnakut të tij historik dhe nga aty hapi bisedën me ligjëruesin e ftuar Jon Leka. U fol për sociologjinë e elitave shqiptare, rolin dhe ndikimin e tyre në shoqëritë shqiptare; për transaksionet e mundshme intelektuale në relacionin diasporë – vende të origjinës; mbi kishën autoqefale shqiptare; mbi islamin ndër shqiptarë; demokracinë dhe tema tjera aktuale dhe historike.

Disa nga të pranishmit nuk fshehën zhgënjimin e tyre se pse në akademi nuk kishte më shumë trajtesa të thelluara mbi Fan Stylian Nolin por se u diskutuan shumë çështje jashtë temës së paralajmüeruar,

«Ishte organizimi parë i kësaj natyre, natyrisht se nuk ishte i përkryer, por ne jemi shumë të kënaqur me atë se si u zhvillua e sidomos ligjërimi nga i cili fituam një pasqyrë shumë kualitative mbi shoqëritë tona të origjinës», vlerësoi Argona Kajtazi.

Shoqata zyrtare dhe e akredituar shqiptare pranë Universitetit të St.Gallenit është formuar me 28.11.2012 dhe përfaqëson 80 studentët e saj aktual si dhe absolventët e këtij Universiteti.

http://www.dialogplus.ch/ne-vendngjarje/studentet-shqiptare-te-st-gallenit-perkujtuan-50-vjetorin-e-vdekjes-te-fan-nolit/#

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Shqiptarët e St.Gallenit përkujtuan 50-vjetorin e vdekjes së Nolit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Rhaetia-
Kërce tek: