FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Krahina Grizhune (Graubünden)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Krahina Grizhune (Graubünden) Empty
MesazhTitulli: Krahina Grizhune (Graubünden)   Krahina Grizhune (Graubünden) EmptySun 15 Mar 2015, 21:37

Krahinë e Retisë historikisht e banuar nga retoromanët dhe shqiptarët.

Sipërfaqja: 7,105 km2
Popullësia: 194,959 banorë
Dendësia: 27 banorë/km2

Pamja në hartë:
Krahina Grizhune (Graubünden) Karte_Lage_Kanton_Graubuumlnden_2015_zpsymj9vvvr

Emblema:
Krahina Grizhune (Graubünden) Wappen_Graubuumlnden_matt.svg_zps38rzvjqf

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi


Edituar për herë të fundit nga Tomor në Wed 18 Mar 2015, 19:06, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Krahina Grizhune (Graubünden) Empty
MesazhTitulli: Re: Krahina Grizhune (Graubünden)   Krahina Grizhune (Graubünden) EmptySun 15 Mar 2015, 21:58

Grizhunia është krahinë malore që shtrihet në Alpe. Ka dhjetëra maja malore disa prej të cilave janë:

- Albanaça
- Shkopi etj

Malet e Grizhunisë; poshtë shihet kryeqendra Qur:
Krahina Grizhune (Graubünden) Grisonia%202_zpsdgiar10x

Një liqe malor në Grizhuni:
Krahina Grizhune (Graubünden) Grisonia%203_zps36dt5e0n

Malet me borë:
Krahina Grizhune (Graubünden) Grisonia%201_zpskpdbjpjk

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Krahina Grizhune (Graubünden)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Rhaetia-
Kërce tek: