FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kasollet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Kasollet Empty
MesazhTitulli: Kasollet   Kasollet EmptySun 17 Mar 2013, 21:58

Kasollet ishin shtëpi banimi shumë të thjeshta dhe primitive. Ndërtimi i tyre ishte shumë i thjeshtë. Nguleshin në tokë hunj të gjatë, zakonisht në formë rrethi, pastaj përmes tyre thurej gardhi me thupra frashnji apo shkoze, e pastaj lyhej me baltë brenda dhe jashtë. Kulmi i kasolles ndërtohej duke vendosur dhe renditur drurë të gjatë, majat e të cilëve bashkoheshin, pastaj mbuloheshin me degë të ndryshme, me kashtë e gjëra tjera. Zjarri ndizej në mes të kasolles dhe drejt mbi të, në kulmin e saj lihej një e hapur për ta përcjellë tymin jashtë. Kasollet e madhësive të vogla kishin vetëm një hyrje (derë), ndërsa ato të mëdhatë kishin nga dy dyer, njëra kundruall tjetrës dhe zakonisht njëra nga to ishte më e madhe. Në derën e madhe futeshin drunjtë me qerre ose sajë.


Edituar për herë të fundit nga Tomor në Thu 12 Mar 2015, 22:59, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Kasollet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Arkitektura-
Kërce tek: