FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kekropi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Kekropi Empty
MesazhTitulli: Kekropi   Kekropi EmptyFri 27 Feb 2015, 15:56


Kekropi ishte hero pellazg, mbreti i parë i Atikës. Sipas legjendës ai themeloi Athinën mbi kështjellën e akropolit, kjo e fundit quhej edhe Kekropia. Në kohën e qeverisjes së tij ndodhi grindja mes Athenës dhe Poseidonit, për të zotëruar në atë vend. Kekropi i zgjedhur si arbitër për urtësinë e tij, e zgjidhi zënkën në favor të Athenës, sepse kjo e fundit nxori nga toka një pemë ulliri. Për nder të saj qyteti u quajt Athinë.

Kekropi solli në Atikë elementët e parë të qytetërimit. Ai u mësoi banorëve të qytetit shkrimin, hoqi flijimet në njerëz, etj. Në periudhën e zhvillimit të shtetit skllavopronar të Athinës, nën sundimin e strategut athinas Perikliut, u shpikën mitet e reja që bënin fjalë për qëndrimin e Kekropit në disa qytete të Greqisë, bile edhe në Egjipt. Me këto legjenda skllavopronarët e Athinës përpiqeshin të argumentonin pretendimet e tyre ekspansioniste në ato vende.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Kekropi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Mite-
Kërce tek: