FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Harta ilire, më e lashta në Evropë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon

Numri i postimeve : 53
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Harta ilire, më e lashta në Evropë Empty
MesazhTitulli: Harta ilire, më e lashta në Evropë   Harta ilire, më e lashta në Evropë EmptySun 10 Aug 2014, 09:49

Arkeologët gjejnë hartën më të vjetër të botës perëndimore

Harta më e vjetër e botës perëndimore që daton nga vitet 500 p.e.s. është zbuluar në Italinë jugore, në rajonin ku jetonin Mesapët. Harta paraqet Mesdheun. Vendet janë paraqitur me pika ashtu siç bëhet edhe sot. Vetëm emri i detit të Tarantit është shkruar në greqishte "Taras", kurse pjesa tjetër e hartës është në mesapisht. Detet janë ilustruar me vija zig-zage që paraqesin valët.

Harta ilire, më e lashta në Evropë Wmap18_zpsff0ba770
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Harta ilire, më e lashta në Evropë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Italia-
Kërce tek: