FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Komuna e Tuzit - nevojë e ngutshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
nikolla

nikolla

Numri i postimeve : 21
Join date : 23/03/2013

Komuna e Tuzit - nevojë e ngutshme Empty
MesazhTitulli: Komuna e Tuzit - nevojë e ngutshme   Komuna e Tuzit - nevojë e ngutshme EmptySat 09 Aug 2014, 12:58

Partitë shqiptare pa qëndrim unik

Sinishtaj ka përkujtuar se Kushtetuta e Malit të Zi e njeh diskriminimin pozitiv dhe ka dispozita dhe mekanizma për ndërtimin e barazisë së qytetarëve.

Komuna e Tuzit - nevojë e ngutshme Vasel_Sinishtaj
Vasel_Sinishtaj Tuz – Kryetari i Iniciativës Qytetare,

Vasel Sinishtaj, ka thënë se partitë shqiptare nuk kanë qëndrim unik mbi pjesëmarrjen në zgjedhjet lo- kale për Komunën Urbane të Tuzit, prandaj i ka ftuar kolegët nga sub- jektet tjera që të deklarohen dhe të marrin vendim për këtë çështje. Këshilli ligjdhënës i Kuvendit të Malit të Zi ka vlerësuar se Propozim Ligji mbi Kryeqytetin, në bazë të të cilit parashikohet që në kuadër të tij të jenë komunat e Tuzit dhe Gol- lubovcit, nuk është në pajtim me Kushtetutën dhe sistemin juridik të Malit të Zi.

Sinishtaj ka përkujtuar se Kushtetuta e Malit të Zi e njeh diskriminimin pozitiv dhe ka dispozita dhe me- kanizma për ndërtimin e barazisë së qytetarëve.

“Kur të jemi të barabartë me të gjithë, do të pushojnë të jenë në fuqi këto dispozita. Nuk mund të jetë jokushtetuese diçka që e parashikon Kushtetuta”, ka vlerësuar ai.

Sipas Sinishtajt, Kushtetuta e përcakton se forma themelore e vetëqe- verisjes lokale është komuna. “Domethënë, komunat urbane nuk janë forma të vetëqeverisjes lokale. Komunat e Kryeqytetit do të ishin komuna në kuadër të tij dhe vetë modeli i ri i vetëqeverisjes lokale nuk është ndoshta ideal, por ka qenë i pranueshëm”, ka thënë ai.

Kryetari i Iniciativës Qytetare ka thënë se komunat urbane nuk janë treguar si zgjidhje e mirë.
“Nuk keni buxhet, territor të definuar, kompetencat që i kanë të tjerët dhe kemi qenë vetëm një bashkësi lokale më e fuqishme në territorin e Kryeqytetit”, ka thënë Sinishtaj.

Ai ka deklaruar se nuk iu beson më premtimeve.

“Malësia është diçka më shumë se Petnjica dhe Gucia. Ne jemi Amerikë në krahasim me to, por ja, vullneti i Kuvendit është tjetër”, ka vlerësuar Sinishtaj.

Ai ka thënë se ka kërkuar nga kolegët e partive të tjera shqiptare që t’i bojkotojnë zgjedhjet për KU të Tuzit sepse në këtë mënyrë nuk do t’i legjitimojnë komunat urbane. “Nëse dëshirojmë t’i tregojmë faktorit ndërkombëtar dhe Malit të Zi se nuk jemi të kënaqur duhet t’i bojkotojmë zgjedhjet, por jo edhe ato në nivel të Kryeqytetit, sepse ekziston mundësia që këshilltari ynë të jetë përcaktues dhe të mund të kushtëzojmë”, ka thënë Sinishtaj.

Ai ka thënë se duhet të shkohet drejt fitimit të komunës së plotë.
“Ky ka qenë rasti që të bëhet një hap i madh përpara. Nëse nuk ekziston vullneti, nuk mund të bëjmë asgjë kundër kësaj, por duhet të kërkojmë zgjidhje”, ka deklaruar kryetari i Iniciativës Qytetare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Provokatori

avatar

Numri i postimeve : 10
Join date : 15/07/2014
Age : 81

Komuna e Tuzit - nevojë e ngutshme Empty
MesazhTitulli: Re: Komuna e Tuzit - nevojë e ngutshme   Komuna e Tuzit - nevojë e ngutshme EmptyMon 25 Aug 2014, 16:54

Katër vjet e kapa partija e Sinishtaj kryetarin e Komunes e nuk dij pse nuk e ka bâ referendumin për komunën e plot t'Malësis.Çka ka prit deri n'fund t'mandatit?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Komuna e Tuzit - nevojë e ngutshme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Malësia-
Kërce tek: