FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Shkëmbimi i Veriut me Preshevë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
nikolla

nikolla

Numri i postimeve : 21
Join date : 23/03/2013

Shkëmbimi i Veriut me Preshevë Empty
MesazhTitulli: Shkëmbimi i Veriut me Preshevë   Shkëmbimi i Veriut me Preshevë EmptyTue 29 Jul 2014, 13:30

Haziri: Po të me jepej mundësia, do t’i shkëmbeja territoret me Serbinë

Nëse Isa Mustafa nuk do të jetë sërish kandidat për kryetar të LDK-së, atëherë ka gjasa që kësaj pozite t’ia mësyjë Lutfi Haziri. Ai në pjesën e dytë të intervistës për gazetën Tribuna ka thënë se po e vlerëson kandidaturën. Haziri ka folur për Mendim Rugovën dhe ka thënë se ai përfaqëson vetëm veten e tij. Haziri ka shpjeguar edhe për idenë dhe qëllimin e tij që LDK të jetë e afërt me PDK-në, ndonëse ka thënë se kjo e fundit është ShIK-u vetë. Haziri ka thënë se nuk po flirton me radikalizëm islamik dhe se po t’i jepet mundësia do të hynte në shkëmbim territoresh me Serbinë.

Shkëmbimi i Veriut me Preshevë Lutfi-Haziri

“E vetmja rrugë që i normalizon dhe i pajton shqiptarët dhe serbët në Ballkan, është zgjidhja e problemeve territoriale me Serbinë. Përfundimisht qytetarët e Preshevës, Bujanocit dhe pjesa më e madhe e Medvegjes, vargmalet e Karadakut, Gollakut në tërësi, Moravë e Preshevës, korridori ndërkombëtar që shkon në Selanik, hekurudha është ndarje natyralë në mes të Shqiptarëve dhe serbëve duhet me u nda. Ndërsa Leposaviqi me disa fshatra të Zubin Potokut, që nuk e prekin në asnjë mënyre Mitrovicën, Zveçanin dhe pjesët e Trepçës, jo pse ne duam, po kurrë s’kanë qenë territorialisht të organizuara ndryshe. Në situatën e parë që më jepet mundësia jo vetëm kryeministër, por ka do që të shkoj dhe punoj do të kërkoj që ky problem të zgjidhet, sepse problemi i kufijve duhet të zgjidhet. Serbia nuk e ka problem paguarjen e dëmeve të luftës. Të gjitha problemet tjera natyrshëm që kanë mu rregullu.” ka thanë Haziri gjate një interviste për gazetën Tribuna.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shkëmbimi i Veriut me Preshevë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Dardania-
Kërce tek: