FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Altarët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Altarët Empty
MesazhTitulli: Altarët   Altarët EmptySat 19 Jul 2014, 19:56

Altari ishte një lloj tryeze zakonisht e vendosur mbi një vend të ngritur, ku bënin flijime dhe vendosnin dhuratat që ua falnin hyjnive. Në fillim altarët ishin kodrina, grumbuj dheu, guri ose hiri.

Por shumë shpejt u ngritën altarë të ngulmë prej guri, mermeri ose tulle. Altarët ngriteshin në vende të ndryshme si: rrugë, kryqëzime rrugësh, maja malesh, në pyje të shenjta, varreza, shtëpi, faltore, para shtatores së ndonjë hyjnie.

Tek ilirët, altari më i rëndësishëm ngritej brenda në tempullin e rrumbullakët kushtuar diellit, mu në qendër të tempullit.

.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Altarët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Arkitektura-
Kërce tek: