FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Parandalimet - kujdesi ndaj shëndetit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Parandalimet - kujdesi ndaj shëndetit Empty
MesazhTitulli: Parandalimet - kujdesi ndaj shëndetit   Parandalimet - kujdesi ndaj shëndetit EmptySat 04 Mar 2023, 12:36

Përmbledhje e Konferencës Mjekësore për Sëmundjet Malinje në Berlin - Gjermani
Disa pika interesante:
1. Jo ripërdorimit të naftës
2. Pa qumësht pluhur
3. Jashtë kubave Maggie
4. Pa lëng karbonati (përmban 32 kuba sheqer për litër)
5. Pa sheqerna të përpunuara
6. Pa furrë me mikrovalë
7. Asnjë mamografi para lindjes, ekomamar mund të përdoret
8. Mos i vishni sytjenat shumë të ngushta dhe mos i vishni pas punës
9. Thuaj jo alkoolit.
10. Duke mos ngrohur përsëri ushqimin e ngrirë
11. Mos e ruani ujin në shishe plastike në frigorifer.
12. Jo të gjitha pilulat kontraceptive janë të mira sepse ndryshon sistemin hormonal të një gruaje dhe shkakton tumore.
13. Deodorantët janë të rrezikshëm, veçanërisht kur përdoren pas rruajtjes.
14. Ushqyerja me gji ka më pak të ngjarë të shkaktojë kancer sesa qumështi artificial.
15. Qelizat e kancerit hanë kryesisht sheqer. Vlen për të gjithë sheqerin artificial, madje edhe sheqerin kafe.
16. Një pacient me kancer që përmbahet nga sheqeri në dietën e tij, gjen se sëmundja është tërhequr dhe ai mund të jetojë gjatë. Sheqeri = armiku i vdekjes!!
17. Një filxhan birrë qëndron 5 orë në trup, dhe gjatë kësaj kohe organet e sistemit punojnë në lëvizje të ngadaltë për shkak të kësaj kupe.
Kërkoni të konsumoni:
1⃣ Fruta dhe perime të papërpunuara
� Mjaltë në sasi të arsyeshme në vend të sheqerit
� Proteina vegjetale si fasulet në vend të mishit
� dy gota ujë në stomak bosh në mëngjes para se të lani dhëmbët. Uji duhet mbajtur në dhomë në temperaturë dhome, pra jo i ftohtë.
5⃣ Ushqimet që nuk nxehen përsëri
� Lëngu anti-kancer:
Aloe vera + xhenxhefil + majdanoz + i bardhë + bromelainë (inima de ananas). Përziejini dhe pijeni në stomak bosh
� Lëngje të tjera antikancerogjene: Corosol (pa fara) + Bromalaine.
� Hani karota të papërpunuara ose të ziera ose lëngun e tyre çdo ditë.
Shoqata Mjekësore Amerikane ka dhënë përgjigje për shkakun e kancerit:
1⃣ Mos pini çaj të nxehtë nga një filxhan plastik
2⃣ Mos hani asgjë të nxehtë në letër ose qese plastike. Shembull: patate (patate e skuqur).
3⃣ Mos përdorni plastikë në mikrovalë
Mos harroni :
🔴 Kur plastika bie në kontakt me nxehtësinë, krijon kimikate që mund të shkaktojnë 52 lloje kanceri.
🔴 Ky mesazh vlen më shumë se 100 mesazhe të shkurtra të padobishme.
🔴 Lajmëroni të dashurit tuaj të qëndrojnë larg këtyre gjërave të këqija.
⚠ Shmangni pirjen e Coca-Cola në përgjithësi, por sidomos mbi ananas ose pasi keni ngrënë ananas për ëmbëlsirë.
Mos e përzieni lëngun e ananasit me kola.
Kjo përzierje është vrasësi!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Parandalimet - kujdesi ndaj shëndetit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dashnia ndaj fshatit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Mjekësia besëlashtë-
Kërce tek: